1. Ana Sayfa
 2. Google
 3. Google Adwords Nedir? Google Ads Ne işe Yarar?

Google Adwords Nedir? Google Ads Ne işe Yarar?

google-adwords-nedir

Google Adwords nedir? Ne işe yarar? Google dünyada en çok kullanılan arama motorlarından biridir. İnsanlar google üzerinden aradığı bilgilere kolayca ulaşabiliyor.

Böylesine büyük bir firmanın geliştirdiği birçok modifikasyon ve uygulama mevcuttur. Bu yazımda Google ads ne işe yarar? sorusunun cevabını detaylı bir şekilde öğreneceksiniz.

Google, gelirlerinin en çoğunu muhtemeldir ki reklamlardan sağlıyor. Bünyesinde barındırdığı reklam uygulamaları ve modifikasyonları sayesinde hem kazanıp hem kazandırıyor.

Google Adwords dediğimiz araçta bunlardan biridir.

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, daha çok kişiye, kitleye ulaşmak isteyen işletmelerin, kişilerin veya kuruluşların kullandığı bir reklam aracıdır.

İçerisinde barındırdığı modifikasyonlar, ayarlar, bölge, hedef, kitle seçim ayrıntıları ile en çok tercih edilen reklam servislerinden biridir.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’a direk reklam vermek haliyle daha çok kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Üstelik reklam ayarları sayesinde dilerseniz tıklama başına, dilerseniz de gösterim başına ücret ödersiniz.

Bu sebeple oldukça fazla tercih sebebidir. Zaten milyonlarca kullanıcıya hitap etmesi de ayrı bir avantajdır.

Mesela bir butik sayfanız var ve oldukça fazla kitleye ulaşmak istiyorsunuz. Bunun için Google Adwords aracılığı ile reklam verip hedefinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

google-adwords-nedir

Yukarıda ki resimde kırmızı çerçeve içinde alınan bölümlerde reklamlar yer alıyor. Zaten ufak bir şekilde reklam yazısını görüyorsunuz.

Daha önce bu tür reklamlarla karşılaşmış olmanız muhtemeldir. İşte bu tarz reklamlar Google Adwords üzerinden veriliyor.

Google Adwords Ne işe Yarar?

Google Adwords sayesinde markanızı, ürününüzü veya sitenizi çok daha fazla kitleye ulaştırabilirsiniz.

Tanınmanıza, ürününüzün çok daha fazla kitlelere ulaşmasına yardımcı olur. Google Adwords’un avantajı direk arama motoruna reklam veriyor olmanızdır.

Facebook, instagram gibi sosyal ağlara reklam bütçesi ayıracağınıza Google gibi dev bir firmaya reklam vermek çok daha faydalı olacaktır.

Google Adwords ne işe yarar? sorusunun en kısa cevabı olarak şunu verebiliriz; ”işletmenizin ürün veya hizmetlerini arayan kullanıcılara daha kolay ulaşabilmenizi sağlamaya yarayan bir sistemdir.”

Google Adwords’un Avantajları Nelerdir?

Yapılan araştırma sonuçlarına göre; kullanıcılar Google üzerinden yüksek oranda ürün ve hizmet araştırması yapmaktadır. Kullanıcılar tarafından bu aramalar direkt satın almaya yönelik ya da ürün ve hizmet hakkında bilgi edinmek için yapılmaktadır.

Bu durumda bizlere Google üzerinde geri dönüşüm sağlayacak hazır müşterilerin bulunduğunu göstermektedir.

Bundan dolayıdır ki aslında bir arama motoru olan Google, uzun zamandır markaların satış odaklı reklam yapabilecekleri veya marka bilinirliklerini arttırabilecekleri çalışmaların yürütüldüğü bir platform özelliğini de kendisine eklemiştir.

Google Adwords reklam kampanyaları, geleneksel reklamlar ve diğer dijital reklamlar ile kıyaslandığında sunduğu avantajlar sayesinde ön plana çıkmaktadır.

O zaman Google Adwords’ün, reklam veren firmalara sunmuş olduğu bu avantajlara bir göz atalım.

 • İşletmenizin bulunmasını sağlar.
 • İnternet’teki müşterilerinize ulaşabilirsiniz.
 • Satışa yönelik reklam oluşturma avantajı.
 • Düşük maliyet avantajı.
 • Kontrol edilebilir maliyet avantajı.
 • Hedeflenmiş reklam kampanyaları oluşturabilme imkanı sunar.
 • Anahtar kelimeler belirleme.
 • Reklam konumunu belirleme.
 • Yaş, konum ve dil seçeneklerini belirleme.
 • Gün, saat ve sıklık durumunu belirleme.
 • Reklam görüntülenecek cihazları belirleme.
 • Anlık olarak ölçülebilir ve raporlanabilir olma özelliği.
 • Kontrol edilebilir esnek reklam yapısına sahiptir.

Google Adwords ücretlidir. Reklam vermek için belirli bir bütçe ayırmanız gerekir. Yani çok yüksek kitlelere ulaşmak istiyorsanız günlük en az 200 TL bütçeniz olması gerekebilir.

Google Ads reklamları tamamen sonuç odaklı bir sistem ile çalışır. Reklamlarınızın Google ve Partner sitelerdeki gösterimi için ücret ödemezsiniz.

Yani reklamları göstermek tamamen ücretsiz. Ancak kullanıcılar işletmenizin reklamlarını tıklayıp web sitenize ziyaret gerçekleştirdiği taktirde ücretlendiriliyorsunuz.

Bu fiyatlandırma modeli Google’ı online reklamlarda dünyanın zirvesine taşımaktadır.

Fazla bütçesi olmayan reklam verenlere; hızlı ve direkt sonuç veren arama ağı reklamları ile başlayan ve sonrasında reklam iyileştirmeleri ile devam eden bir yöntem mevcut.

Arama ağı reklamlarını sadece hedeflemek istediğiniz bir lokasyonda ve zaman diliminde yayınlayabilirsiniz.

Örneğin; Trabzon meydanda butik dükkanı olan bir işletme sadece bulunduğu konumu hedefleyip, reklamların saat 11:00-13:00 arasında yayınlanmasını ayarlayabilir.

Bu şekilde ayarlamalar yapıldığında düşük bütçe ile Google Ads reklamlarından faydalanabilir.

Google ads nedir? detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştım. Bu konuyla herhangi bir sorunuz olursa çekinmeden yorum alanından sorabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Gerçekten Kaliteli Yazılar Yazıyorsunuz Bu Piyasada Teksiniz Helal Olsun .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.