1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. GameFi Altcoin’leri Çılgınca Büyüyor! Peki GameFi Nedir?

GameFi Altcoin’leri Çılgınca Büyüyor! Peki GameFi Nedir?


Her halka açık Blokchain’in, DeFi alanı kaynarken Ethereum’un egemenliğine meydan okumaya çalıştığını görüyoruz. Tekrar de Axie Infinity oyununun muvaffakiyete ulaşmasının akabinde “Play To Earn” trendi ile beşerler yine oyun piyasasına ilgi göstermeye başladı. Şu anda DeFi ve CeFi’den sonra tüm gözler yeni bir konsept olan “GameFi” üzerinde. Pekala GameFi nedir? Bugünün makalesi aracılığıyla bunu ve altcoin projelerine tesirlerini öğrenelim…

GameFi nedir?

Game ve DeFi sözlerini tek isimde birleştiren GameFi, kullanıcıların oyun oynayarak kar elde edebilecekleri finansal düzeneklerin oyunlaştırılmasıdır. Bu bölüm için bir öbür tanınan terim ise Play to Earn modelidir. Yüzeyde, anahtar söz “oyun”dur, lakin özünde “finans” Blockchain’ler için en değerli şeydir.

GameFi nasıl çalışır?

GameFi çılgınlığı, kolay oyun sistemini değiştirdi. Kullanıcılara yararlı mükafatlar kazanma fırsatı sağladı ve oyun oynamak artık bir para israfı değil, aslında para kazanmakla ilgili. 2021 NFT yazı, birkaç oyunun kriptoyu fon olarak alması ve token fiyatlarını fırtına üzere yükselttiği bir GameFi yazına dönüştü.

AXS tokeninin fiyatındaki artışla birlikte Axie Infinity çılgınlığından bahsetmemek mümkün değil. DappRadar’dan gelen bilgiler, son 30 gün içinde Axie Infinity’de 271.000’den fazla faal kullanıcıyı gösteriyor. Ethereum’daki bu tanınan kripto oyun platformu, Token Terminal’den alınan bilgilere nazaran, Ethereum dahil tüm DeFi protokolleri ve Blockchain’ler ortasında onu en güzel gelir üreticisi haline getirerek son 30 günde 220 milyon dolardan fazla gelir kazandırdı.

Kaynak: Token Terminali

GameFi ortamı, geliştiricilere kendi elleriyle yaratıklarla, olaylarla, objelerle ve hatta oyun içi ekonomilerle dolu yeni bir cihan ve dünya yaratmaları için sonsuz fırsatlar sunar. Oyunculara, oyun içi etkinliklerden gelir elde etme ve onları birçok oyun avantajından yararlanma konusunda sonsuz imkanlar sunulur. Yakalamalar, heyecan verici aksiyon ve büyüleyici grafiklerden gerçek para kazanmak için bol ölçüde enstrümanı saklayan yepyeni göğüs tabanlı cümbüşe kadar uzanıyor.

Paha, GameFi’nin temel konseptidir

Oyundaki karakterlerin sadeliği ve şirinliğinin gerisine gizlenmiş olan birçok GameFi uygulaması, oyuncuları dolaylı olarak, her şeyi tek bir şeyde toplarken karmaşık lakin kolaylaştırılmış finansal sistemle tanıştırdı. GameFi kelam konusu olduğunda, can sorununu ortadan kaldırmak ve oyun oynayarak para kazanmanın karmaşık mekaniğini değiştirmek için hepsi bir ortaya geldi. Bedel, “oynamanın” problemsiz bir formda “çalışmaya” ve “kazanmaya” dönüştüğü GameFi’nin temel konseptidir.

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, oyuncuları gerçek pahaya sahip kripto para üniteleriyle ödüllendirmek, daha fazla insanı kendilerine çekmek için eşsiz bir fikirdir. NFT’ler, bir DeFi düzeneğinin dişlilerini yağlamak için kullanılabilecek gıpta edilen öğelere dönüştükçe, gerçek bir kıymet kazanırlar ve istekli koleksiyonerlerin ve hayranların dikkatinden fazlasını çekmeye başlarlar. GameFi, oyunlar ve finans ortasındaki hudutları bulanıklaştırdıkça, oyun içi iktisadın gerçek dünya iktisadını yalnızca taklit etmeye değil, hatta onu aşmaya başladığı görülüyor. Yatırımcılar giderek sanal mağazalarda merkezi olmayan finansal varlıkları alıp satarken, GameFi ve DeFi vakitle bir olabilir.

GameFi altcoin projeleri göz kamaştırıyor!

Kimileri için oyun ve kripto paranın birleşimi eksiksiz bir evlilik üzere görünebilir. Fakat, kuşkusuz karışık görüşler var. Kantitatif ticaret şirketi Efficient Frontier’in yöneticisi Andrew Tu, “Kripto, kitlesel pazar kullanım durumu arıyor. Oyun, insanların uzun vakittir heyecan duyduğu bir dal. Bu, büyük bir kripto yahut Blockchain anlayışı olmayan ortalama Joe’nun katılabileceği birinci kripto alanı. Axie Infinity, Blockchain oyunları için zorlayıcı bir kullanım örneği olduğunu kanıtlamış ve alana yeni girenlerin önünü açmış olsa da, her taklitçi onu harika yapamaz.

Bu nedenle, Axie’nin başarısıyla, önümüzdeki yıllarda Activision Blizzard yahut EA (Elektronik Sanatlar) üzere kıymetli oyun şirketlerinin alana girerek Blockchain oyunlarını kitlelere ulaştırdığını görmemiz mümkün. Lakin bu çılgınlığı düzmece oyunlar, dolandırıcılık yatırımcıları ve oyuncular oluşturmak için kullananlar da olacak. Bu nedenle, paranızı rastgele bir projeye yatırmaya karar verirken çok dikkatli olun! Ne kadar süratli büyüdüğü göz önüne alındığında, sıcak GameFi sanayisi için de riskler var. Bu nedenle uzmanlara nazaran, oyun odaklı altcoin projelerine yatırım yapmadan evvel ayrıntılı araştırma yapmalısınız!

Yorum Yap

Yorum Yap