1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Fotoğraftan konum nasıl bulunur? İşte yöntemi!

Fotoğraftan konum nasıl bulunur? İşte yöntemi!

featured

Bir gün çok beğendiğiniz ve hoşunuza giden bir fotoğraf karşınıza çıktığında nerede çekildiğini hiç merak ettiniz mi? İşte bir fotoğrafın konumunun bulunma yöntemi!

Fotoğrafların konum bilgileri o fotoğrafların meta verilerinin bir parçasıdır. Bu meta verileri orijinal fotoğraflara dahil edilir, ancak fotoğraf bir uygulama ile düzenlenmişse veya bir mesajlaşma uygulaması veya sosyal ağ üzerinden gönderildiyse kaybolur.

Çoğu Android telefon ana galeri uygulaması olarak Google Fotoğrafları içerir ve neyse ki bir fotoğrafın konumunu bu uygulamadan kolayca görebilirsiniz. Google Fotoğraflar bir adım daha ileri gider ve kamera uygulamasında coğrafi konum etkinleştirilmemiş olsa bile belirli yerlerde çekilmiş fotoğrafları bulabilir.

Fotoğraf meta verilerde konum bilgileri içeriyorsa, konumun koordinatlarını ve adını gösteren bir harita görünür. Haritanın kendisine basıldığında Google Haritalar‘da veya diğer uyumlu harita uygulamalarında açılır.

Çekilen bir fotoğraf iki kısımdan oluşur. Biri görünen yüzü biri de çeşitli bilgilerin saklandığı gizli kısım. Gizli olan bu kısımda resimle ilgili meta veriler saklanır. Yani fotoğrafın çekildiği tarih, saat, kameranın modeli ve markası, pozlama ayarları gibi bilgiler yer alır. Bahsettiğimiz bu verilere EXIF verileri denir. Çekilen resmin konumunu bulma da bu bilgiler bize yardımcı olur.

Fotoğraftan konum nasıl bulunur? İşte yöntemi!

Galeri ile resmin konumunu bulma

Konum bilgisi ekleme özelliği etkin olan bir kamera ile çekilmiş bir fotoğrafın nerede çekildiği EXIF meta verilerine bakarak kolaylıkla görülebilir.

Android’de bir fotoğrafın nerede çekildiğini görmek için Google Fotoğraflar’ı kullanıyorsan fotoğrafı yukarı çekerek veya sağ üst köşedeki üç noktaya dokunarak ya da i simgesine dokunarak resmin Ayrıntılar’ını görüntüleyebilirsin. Burada harita üzerinde konum bilgisi de sunulur.

Galeri uygulaması kullanıyorsan uygulamanın seçeneklerinden Ayrıntılar’a girdiğinde yine konum bilgisini görebilirsin.

iOS’ta bir fotoğrafın çekildiği konumu bulma

iOS kamera rulosu yaklaşık konumu doğrudan üst çubukta gösterir. Konumu haritada görüntülemek istiyorsanız, özel paneli görmek için görüntüyü yukarı kaydırmanız gerekir.

Görüntülediğiniz fotoğrafın çekildiği yerin haritası Yerler bölümünde gösterilir. En kesin adres haritanın altında görünür. Konuma dokunulduğunda, o yer Apple haritasında açılır.

Yorum Yap

Yorum Yap