1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Fornite, Apple’a Tepki Olarak #FreeFortnite Hashtag’i İle Bir Kısa Film Yayınladı

Fornite, Apple’a Tepki Olarak #FreeFortnite Hashtag’i İle Bir Kısa Film Yayınladı


Epic Games geçtiğimiz gün, Apple ve Google tarafından alınan App Store kesintilerinin önüne geçerek Fornite’ın mobil sürümlerinde doğrudan ödemeleri kullanıma sundu. Bu hamleye yanıt olarak Apple, Fornite’ı iOS App Store’dan kaldırdı ve bu da Epic Games’in Apple’a dava açmasına sebep oldu.

Google, günün ilerleyen saatlerinde Apple’ı örnek alarak Google Play Store’dan Fornite’a erişimi engelledi. Tüm bu olaylardan sonra ise Epic Games bir dakikadan kısa süren ve “App Store tekeline meydan okuduğunu” söyleyen Nineteen Eighty-Fornite adlı yeni bir kısa filmin prömiyerini yaptı. Video, Epic Games’in Apple’a dava açmasından kısa bir süre sonra Fornite’ın Party Royale modunda gösterildi. Dava, Epic Games’in App Store’un kurallarını ihlal eden yeni bir doğrudan ödeme yöntemi sunmasının ardından App Store’un Fornite’ı kaldırmasına yanıt olarak geldi.

Fornite tarafından gösterilen kısa filmde ise kısaca “Misilleme olarak Apple, Fornite’ı bir milyar cihazdan bloke ediyor” yazıyordu. “2020’nin ‘1984’ olmasını durdurmak için mücadeleye katılın.” Ardından izleyiciler, Apple’ı protesto etmek amacıyla sosyal medyada #FreeFornite hashtag’ini kullanmaya teşvik edildi.

Kısa film, Apple’ın 1984’te yayınlanan Macintosh reklamında yer alan bir oyun gibi görünüyor. Bu film, Apple’ın yaptığı tanıtımlara gönderme yaparak 1984’ün neden ‘1984’e benzemeyeceğini” anlamalarına yardımcı olacağı iddia edildi. Epic Games ise App Store’daki uygulanan politikalar nedeniyle açıkça Apple ile alay ediyor.

Epic Games, bugün erken saatlerde App Store’daki V-Bucks’ın maliyetini düşürdü ve mağazalarının kullanımı için Apple’a ödeme yapma amacıyla doğrudan ödemeler sunarak oyunun teknoloji devi tarafından mağazadan kaldırılmasına neden oldu. Epic Games, Apple’ın App Store’dan aldığı %30’luk “fahiş” kesinti için şirkete dava açarak olayı kızıştırdı. Konu ile ilgili gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız.

Yorum Yap

Yorum Yap