1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Fiyat Tahmini: DOGE, BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, DOT, UNI, SOL, LTC

Fiyat Tahmini: DOGE, BTC, ETH, BNB, ADA, XRP, DOT, UNI, SOL, LTC


Bitcoin (BTC) ve birçok büyük altcoin projesi haftalık yararlarını %10’un üzerine çıkarıyor. Bu devirde XRP, son 7 günde %57 pahalanırken, Cardano (ADA)’da çıkarını %50’nin üzerine çıkardı. Kripto piyasası hakkında uzmanların aktüel açıklamalarıyla başlayıp, analist Upadhyay’in belirlediği dayanak ve direnç düzeyleriyle devam ediyoruz…

Kripto para piyasası, geçen yıla oranla 2 kat daha fazla yatırım aldı

“Pulse of Fintech H1 2021” başlıklı 2021’in birinci yarısı için yayınladığı KPMG raporu, Blockchain ve kripto paralara yönelik yatırımların toplam 8.7 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor. 2020’de bu ölçü 4.3 milyar dolardı. Bu mevzuda, KPMG global fintech eş önderi Anton Ruddenklau şunları açıklıyor:

Kripto para üniteleri ve Blockchain global olarak patlıyor. En azından bu yılın geri kalanında kriptonun yatırımcılar için çok sıcak bir bilet olacağını düşünüyorum.

Ek olarak, on-chain analitik firması Blockdata tarafından yapılan farklı bir araştırma, idare altındaki varlıklara nazaran birinci 100 bankadan 55’inin direkt yahut bağlı kuruluşlar aracılığıyla kripto ve Blockchain firmalarına yatırım yaptığını gösteriyor. Bittrex Küresel CEO’su Stephen Stonberg, kripto sanayisinin ana akım haline geldiğini ve erken benimseme kademesini geçtiğini söyledi. Stonberg’in öteki açıklamaları şu formda oldu:

Görmek daha farklı olan şey, kripto para ünitelerinin kurumsal olarak benimsenmesinin büyümesi ve hızlanmasıdır. Neredeyse tüm büyük kurumlar kripto para ünitelerine yatırım yaptı yahut kripto para ünitelerine yatırım yapmayı planlıyor.

Stonberg şunları ekledi:

Görmek daha değişik olan şey, kripto para ünitelerinin kurumsal olarak benimsenmesinin büyümesi ve hızlanmasıdır. Neredeyse tüm büyük kurumlar kripto para ünitelerine yatırım yaptı yahut kripto para ünitelerine yatırım yapmayı planlıyor.

Yazının devamında, gelecek fiyat kestirimleri için analist Rakesh Upadhyay’ın teknik tahlillerine göz atıyoruz. BTC ile başlayalım.

Bitcoin (BTC)

Ayılar Bitcoin’i 12 Ağustos’ta 200 günlük SMA’nın altına çekti, lakin 45.218 dolar düzeyi aşağı taraflı kırılamadı. Fiyatın bu çizgisinin üstünde kalması, boğaların düşüşlerde alım yaptığını gösteriyor. Alıcılar fiyatı, aşağıda gösterilen kamanın direnç çizgisinden üst çıkarabilirse, analiste nazaran bir sonraki amacı 51.500 dolar olacaktır. Bu düzeyden sert bir dirençle karşılaşabilir. Aşılması durumunda, sonraki direnç, yükseliş trendiyle bir arada 60.000 dolar olarak belirlenmektedir. Ayrıyeten, 20 günlük EMA (41.743 dolar) ve çok satım bölgesinde RSI, boğaların güçlü olduğunu gösteriyor. Fiyat bu düzeylerden aşağıya dönerse, ayılar fırsatı değerlendirmeye çalışabilir. Yükseliş trendinin birinci zayıflık belirtisi, 20 günlük EMA’nın altında bir kırılma ve kapanışla başlayacaktır. Bu türlü bir harekette, analistin belirlediği kritik dayanak düzeyi 36.670 dolardır.

BTC ve Ethereum kritik direnç düzeylerine tutunuyor

BTC ile bir arada ETH fiyatı da, 12 Ağustos’ta 3.000 doların altına geriledi, fakat ayılar fırsatı değerlendiremediler. Boğalar düşüşte satın aldı ve fiyatı yükseliş trendinde tutmaya çalışıyor. Teknik indikatörlerden 20 günlük EMA (2.784 dolar) ve çok satım bölgesindeki RSI, boğaların üstünlüğün olduğunu gösteriyor. Alıcıları fiyatı 3.274 doların üzerinde tutabilirse, analiste nazaran bir sonraki amaç 3.587.06 dolar ve akabinde 4.000 dolar olacaktır. Aksi tarafta kazanılacak bir ivmeyle fiyat 3.274 doların altına düşerse, devamında 3.000 dolar bölgesi tekrar test edilebilir ve birkaç gün konsolide olabilir. 20 günlük EMA’nın altına bir kırılma ve kapanış, yükseliş momentumunun birinci zayıflığına işaret edecektir. Sonrasında analiste nazaran ETH fiyatı, 2.450 dolara düşebilir.

Binance Coin (BNB)

BNB ayıları 12 Ağustos’ta kararsızdı. Alıcılar düşük düzeylerden satın almaya devam etti ve meçhullüğü kendi lehlerine çevirmeye çalışıyorlar. Artık, boğalar fiyatı 408.72 doların üzerinde tutabilirse, analiste nazaran BNB fiyatı 433 dolar direncini test edebilir. Bu düzeylerden, ayı tarafından gelecek bir meydan okuma, sonrasında fiyatı 347 dolara sürükleyebilir. Bu takviyenin korunması, alıcı tarafının daha güçlü olduğunu gösterecektir. Sonrasında, analiste nazaran 433 dolar üzerine yapılacak ataklar güçlenebilir. Bunun gerçekleşmesi durumunda, BNB fiyatını bekleyecek düzeyler 520 ve 600 dolar olacaktır. Ayıların tekrar üstünlüğü elde etmesi için, fiyatı 340 dolara çekmesi gerekmektedir.

Bitcoin (BTC)’in yanında Cardano %52 yükseldi

Cardano’nun 11 Ağustos’ta kaydettiği uzun kuyruklu mum, ayıların fiyatı genel direnç alını olan 1.94 dolara yakın tutmaya çalıştığını gösteriyor. Sonrasında kaydedilen düzeylerde, yenilenen uzun fitilli mumlar, boğaların daha düşük düzeylerden alım yaptığını gösterdi ve fiyat 2 doların üzerinde ulaştı. Bu da, ADA’nın ATH’si olan 2.47 dolar için kapıları aralıyor. Teknik kısımda, RSI’ın 86’nın üzerine çıkması, rallisinin kısa vadede uzadığına işaret ediyor. Bu nedenle, ADA fiyatından daha yüksek düzeyler beklenebilir. Ayrıyeten, önümüzdeki birkaç gün için küçük bir düzeltme yahut konsolidasyon görülebilir. Bu türlü bir durumunda, ADA fiyatının 1.94 dolara gerilemesi, analiste nazaran 20 günlük EMA’ya (1.51) bir geri çekilme ihtimalini arttıracaktır. Bölgenin savunulması durumunda, boğaların kar alımı yaptığı doğrulanacaktır. Sonrasında, analiste nazaran ATH için daha güçlü bir ADA tablosu hazırlanmış olacak.

Ripple (XRP) ve BTC eski takviye düzeylerine yaklaşıyor

XRP, alçalan kanalın düşüş trendi çizgisinin üzerine çıktı ve 11 Ağustos’ta 1.07 dolarda genel dirence yükseldi, lakin boğalar daha yüksek düzeylerin devamını getiremedi. Ayılar, 12 Ağustos’ta kanalın içindeki fiyatı geri çekti lakin düzeltme kısa sürdü. Boğalar fiyatı bugün kanalın üzerinde tutuyor. Mevcut durumda kırılan 1.07 dolar direncinden sonra analiste nazaran sonraki maksat 1.70 dolar düzeyidir. Aksi tarafta XRP’yi bekleyen düzeyler 0.80 dolar ve 0.75 dolar olacaktır. Bu düzeylerin altına bir kırılma ve kapanış, ayıların tekrar avantajda olduğunu göstermektedir.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin 12 Ağustos’ta genel direnci olan 0.29 doları savundu. Bugün fiyatı daha düşük düzeylerden savunan boğaların, tekrar genel direncin üzerine ulaşmaya çalıştı. Teknik kısımda, 20 günlük EMA (0.23 dolar) ve çok alım bölgesine yakın RSI, en az direnç yolunun üst hakikat olduğunu gösteriyor. 0.29 doların üzerinde bir kırılma ve kapanış, analiste nazaran 0.35 dolar ve akabinde 0.45 dolar rallisi için kapıları açabilir. Bilakis, fiyat genel dirençten düşerse, DOGE 20 günlük EMA’ya gerileyebilir. Bu düzeyden bulanacak bir dayanakla, boğalar 0.29 dolara tekrar yönelecek. 0,21 doların altında bir kırılma ve kapanış da, ayıların oyuna geri döndüğüne işaret edecektir.

Polkadot (DOT)

DOT boğaları, 11 Ağustos’ta fiyatı 21 dolar direncinin üzerine çıkardı. Sonrasında 12 Ağustos’ta ayıların baskısı başarısız sonuçlandı. Boğalar fiyatı artık, 22.45 dolar üzerine çıkarmaya çalışıyor. Gerçekleşmesi durumunda, Analiste nazaran 26.50 dolar dayanağı test edilebilir. 200 günlük SMA’nın 27.23 dolarda bulunması, ayıların bu bölgeyi sert bir halde savunacağını gösteriyor. Boğaların bölgeyi savunması durumunda, ralli ihtimali dahada sertleşecektir. 26.50 doların altında bir kırılma ve kapanış, düşüş trendinin sona erdiğini gösterebilir. Aksi tarafta, 18.70 doların altına gerileyen bir DOT, analiste nazaran 16.93 dolara kadar gerileyebilir.

Uniswap (UNI)

UNI, 12 Ağustos’ta 30 dolar direncini aşamadı, anacak ayılar fiyatı 26.18 dolara kadar çekemedi. Bu durum, düşük düzeylerden gelen alımları gösteriyor. UNI artık 29.60 dolar düzeyinden 30 dolar hazırlandığına başlıyor. Bölgeyi aşması durumunda, analiste nazaran 30 dolar ve akabinde 37 dolarla, sonrasında 45 dolar ATH düzeyine ulaşılabilir. Yükselen 20 günlük EMA (24.80 dolar) ve çok alım bölgesindeki RSI, boğaların denetim altında olduğunu gösteriyor. Bu olumlu görüş, analiste nazaran fiyat mevcut düzeyden düşerse ve MA’ların altına gerilerse olacaktır. Bu türlü bir hareket, paritenin birkaç gün daha 13 ile 30 dolar ortasındaki geniş aralıkta sıkışıp kalabileceğinin sinyalini verecektir.

Solana (SOL)

Solana (SOL)’nın 11 ve 12 Ağustos’ta kaydettiği uzun fitilli mumlar, ayıların genel direnci 44 dolardan agresif bir biçimde savunduğunu gösteriyor. Fakat, satıcılar fiyatı 38.10 dolardan takviyenin altına çekemedi ve bu da düşüşlerde alım olduğunu gösteriyor. Boğalar, fiyatı bugün 44 dolardan genel dirence tekrar itti. Bu düzeyin üzerinde bir kırılma ve kapanış, analiste nazaran ruhsal direnci olan 50 dolara bir ralliyi tetikleyebilir. Akabinde, ATH’si olan 58.38 dolar tekrar test edilebilir. Öte yandan, fiyat mevcut düzeyden düşerse, SOL fiyatını 36.77 dolar bekliyor. Bu takviyenin altında bir kırılma ve kapanış, aralık içindeki kalışını birkaç gün daha uzatabileceğini gösteriyor.

Litecoin (LTC)

LTC’de boğaların fiyatı 180 dolar üzerinde taşımak için uğraşı bir müddettir devam ediyordu. Bölge ayılar tarafından korundu, lakin LTC şu anda bu düzeyin üzerinde süreç görüyor. Aşağı istikametli ivme kazanması durumunda, 151 dolar dayanağı tekrar masada olacaktır. Bu takviye gelen güçlü alıcılarla, analiste nazaran düşüş trendinin sona erdiği doğrulanabilir. Sonrasında LTC, ayıların ağır çaba vereceği 225 dolara yükselebilir. Boğaların dayanaklarıyla kazanılacak bir sonrasında yükseliş trendinin başlığına işaret edecektir. Bu olumlu görüş, analiste nazaran 150 doların altında geçersiz kalacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap