1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Facebook yeni programı ile STK’ları güçlendirecek

Facebook yeni programı ile STK’ları güçlendirecek


Toplumsal medya platformları ile birlikte Sivil Toplum Kuruluşları’nın tesir alanları genişlemeye başladı. Artık daha geniş kitleye çok daha süratli bir halde ulaşan STK’lar ses getiren toplumsal medya çalışmalarına imza atıyor. Durum bu türlü olunca platformlar da STK’larla olan irtibatı artırmak için yeni programlarını hayata geçiriyor. Son olarak, İstanbul’da düzenlenen aktiflikle birlikte Facebook Sivil Toplum Programı hayata geçirildi. Şirket, bu sayede STK’ları daha uygun destekleyecek ve toplumsal bağışa dikkat çekecek.

Sivil Toplum Programı ile STK’ların tesir alanı genişleyecek

Facebook Sivil Toplum Programı ile STK’ların dijital okuryazarlık maharetleri geliştirilecek. Tıpkı vakitte program kapsamında kuruluşlara daha fazla kaynak sunulacak ve toplumsal medya kampanyaları da desteklenecek.

Programın iki ana başlığı bulunuyor. Birinci kısımda Facebook Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle her üç ayda bir dijital okuryazarlık eğitimleri düzenlenecek. Toplumsal medya ve irtibat odaklı olacak eğitimlere, tüm STK üyeleri iştirak gösterebilecek. Başka kısımda ise STK’lara her ay ajans dayanağı verilecek. Program dahilinde STK’lar workshop’lar ve kampanyalara dahil olacak.

Paylaşılan istatistiklere nazaran, Türkiye’deki Facebook kullanıcılarının yüzde 32’lik kısmı toplumsal hedefe hizmet eden aktivitelere katılıyor. Ayrıyeten yüzde 11’i ise Facebook’ta gördüğü paylaşımlar akabinde bağış yapmaya karar veriyor. Bu oranların ışığında yeni programın STK’ların tesir alanını genişleteceğini söyleyebiliriz.

Program hakkında konuşan Facebook Türkiye Kamu Siyasetleri Müdürü Çağatay Pekyörür yaptığı açıklamada, Toplumsal Bağış Hareketi’nin geçmişinin 2017 yılına dayandığına değindi. Bu hareketin, toplumsal bağışın altını çizmek ismine yine yapılandırıldığını söyledi.

Yorum Yap

Yorum Yap