1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Facebook, WhatsApp’a Kripto Para Getiriyor

Facebook, WhatsApp’a Kripto Para Getiriyor

facebook-whatsappa-kripto-para-getiriyor-DNV1SlxD

Facebook’un kendi kripto parasını yapacağı ve Bitcoin ile rekabete gireceği çok uzun vakittir dillendiriliyordu. Görünüşe nazaran teknoloji devinin bu atılımının meyvelerini yakında göreceğiz.

Facebook’un çalışanlarından oluşan 50 kişilik bir grubun kripto para projesi üzerinde çalıştığını tez eden The New York Times, haberini projeye yakın olan 5 farklı kaynağa dayandırıyor.

Firma geçen yılın mayıs ayında kripto para projesi üzerinde çalışmaya başlamıştı. O devirde firma tarihinin en büyük idari tekrar yapılanmalarından biri de gerçekleştirilmişti. O devirde stablecoin olarak isimlendirilen kripto paranın, kırılgan olmaması için öteki kripto paralara sabitleneceği söyleniyordu. Paranın birinci olarak WhatsApp kullanıcılarının kullanımına sunulması bekleniyor.

Messenger, Instagram ve WhatsApp’ın mümkün birleşmesiyle birlikte bu kripto para, Facebook’un sahip olduğu tüm platformlara yayılacak.

Söylentilere nazaran Facebook şu anda çeşitli kripto para borsalarıyla görüşmelerini devam ettiriyor ve yeni kripto paranın dört ay içerisinde piyasada olması bekleniyor.

Facebook CEO’su Mark zuckerberg, yakın vakitte Harvard’dan hukuk profesörü Jonathan Zittrain ile yaptığı görüşmede firmanın blok zincir teşebbüsü ile ilgili bilinmezlikleri paylaşmış ve daha şimdi bu işi rayına oturtmanın bir yolunu bulamadığını belirtmişti.

Facebook’un kripto parasına ilişkin en büyük bilinmezliklerden biri, bu paranın da Bitcoin üzere merkezi olmayan bir yapıya mı sahip olacağı. Birtakım sanayi uzmanları Facebook’un kendi denetim edemeyeceği bir eseri çıkarmayacağını söylüyor.

Uzmanlar, özelleştirilmiş bir blok zincir uygulamasının, kripto paraların ana yararlarını ortadan kaldıracağını söylüyor.

Telegram ve Signal üzere öteki iletileşme uygulamaları da kendi kripto paralarının üzerinde çalışmaya devam ediyor. Her iki firma da klasik tanıma uygun kripto paralar piyasaya sürmeyi amaçlıyor. Telegram, GRAM isimli kripto parasının yüzde 90 oranında tamamlandığını söyledi.

Mevzuyla ilgili yorumları sorulan Facebook sözcüleri açıklama için WhatsApp’ı işaret ederken, WhatsApp sözcüleri bahisle ilgili bir açıklama yapmıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap