1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Facebook, Kripto Para Konusunda Tahmin Edilenden Daha Hırslı

Facebook, Kripto Para Konusunda Tahmin Edilenden Daha Hırslı

facebook-kripto-para-konusunda-tahmin-edilenden-daha-hirsli-XlBayJTN

Wall Street Journal’in haberine nazaran Facebook, ödeme metotlarında kıymetli bir değişiklik yapmak için finans devleriyle görüşmeler yapıyor. Şimdiye kadar sırf kripto paralar üzerine çalışma yaptığını bildiğimiz toplumsal medya devinin farklı planları var.

Habere nazaran Facebook, onlarca finansal kuruluş ve online satıcı ile yeni kripto eseri hakkında görüşmeler yapıyor. Eserin kod ismi ise “Project Libra”.

Buradaki temel fikir, kripto temelli bir ödeme sistemi kurmak ve bu sistemi bir sabit coine bağlamak (normal kripto paralardan farklı olarak klasik bir varlığa sabitlenmiş olacak, örneğin ABD doları gibi). Böylelikle Facebook kullanıcıları para alıp gönderebilecek.

Habere nazaran ise Facebook bu ağı genişletmeyi ve bu kripto paranın farklı platformlarda da geçerli olmasını sağlamayı amaçlıyor. Tıpkı öbür sitelere Facebook ile giriş yapar üzere Facebook kullanarak üçüncü parti uygulamalardan alışveriş yapmayı sağlamayı amaçlayan bu sistem, 2.32 milyar aylık etkin kullanıcıya sahip platform için büyük avantaj olarak görülüyor.

Facebook’un sisteminin bir avantajı, hesaplar ortasında para transferinde yaşanan kesintileri ortadan kaldırması olacak. Toplumsal medya devi şimdiden Visa ve Mastercard ile bu mevzuda görüşmelere başladı. Bu da biraz değişik bir durum çünkü bu iki firma da karlarını para transferinde aldıkları hisselerden sağlıyor.

Facebook ayrıyeten kripto eserini reklam alımları için de kullanabilme ihtimaline sahip. Örneğin bir eseri Facebook’ta reklam üzerinde görüp satın alan birisi ödemeyi bu para ile yaptığında, eseri satan kişi Facebook kripto parasıyla daha çok reklam verebilecek.

Facebook’un kripto para kullanımını artırmak için kripto kullanıcısı üyelerini ödüllendirebileceği de söyleniyor. Bu kişilere reklam gördüklerinde ya da siteden alışveriş yaptıklarında kripto para verilmesi olası. Yani Facebook sık sık gündeme geldiği üzere fiyatlı olmak yerine kullanıcılarına para ödemeye başlayabilir.

Toplumsal medya devine resmi olarak bu bahiste bir soru sorulduğunda alınan karşılık ise daima tıpkı: “Blok zincir teknolojisinin uygulanması konusunda yeni ve farklı alanlarda çalışmalar yapıyoruz.” Ayrıntıları gizlenen bu proje Facebook’un şimdiye kadarki en savlı projelerinden biri olarak göze çarpıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap