1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Facebook, Bazı Çalışanlarının Saatlik Ücretine Zam Yapacak

Facebook, Bazı Çalışanlarının Saatlik Ücretine Zam Yapacak

facebook-bazi-calisanlarinin-saatlik-ucretine-zam-yapacak-KuXVrXUI

Facebook, pazartesi günü yayımladığı bir blog yazısında, önümüzdeki sene kimi kontratlı işçilerinin saatlik fiyatlarını artıracağını duyurdu. Toplumsal medya devinin bu atılımı, şirketin içerik moderatörlerine hak ettiklerinden daha az fiyat vermesi tenkitlerinden sonra geldi.

Çalışanların fiyatlarında yapılacak olan artış ise çalışanların nerede yaşadıklarına ve ne iş yaptıklarına nazaran değişim gösterecek. Fiyatlardaki artış birinci olarak ABD’deki çalışanlara uygulanacak ve Seattle’daki bir yöneticinin alacağı artış, San Francisco’dakinden daha az olacak.

Fiyatlardaki en büyük artış içerik moderatörlerinin olacak. Facebook’un yaptığı açıklamaya nazaran, New York ve Washington’daki taşeron ortaklar için çalışanlar saatlik 22 dolar fiyat alacaklar. Seatlle’da çalışanlar 20 dolar kazanacak, ABD’nin büyük bölgelerinde çalışanlar ise saatlik olarak 18 dolar kazanacak.

İçerik moderatörlüğü haricindeki alanlarda çalışanların alacakları saatlik fiyatlar ise San Francisco, New York ve Washington’da 20 dolar, Seattle’da ise 18 dolar olacak.

Facebook için çalışan içerik moderatörlerinin büyük bir çoğunluğu ABD dışında yaşıyor. 2018 yılında bu bahisle ilgili “The Cleaners” isminde bir belgesel çekilmiş ve Facebook için Filipinler’de çalışan bir küme odak noktasına oturtulmuştu. Mayıs ayında New York Times’da yer alan bir haberde ise 1.200 kişinin içerik moderatörü olarak çalıştığı Berlin’deki bir “silme merkezi” mevzu alınmıştı. Toplumsal medya devinin yapacağı bu fiyat yükseltmeleri buradaki kümelere uygulanmayacak.

Yorum Yap

Yorum Yap