1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Evren Beklenilenden Daha Hızlı Büyüyormuş

Evren Beklenilenden Daha Hızlı Büyüyormuş

evren-beklenilenden-daha-hizli-buyuyormus-2tE4LaXD

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu'ndan bilgi okuyan gökbilimciler, cihanın beklenenden yüzde 9 daha süratli büyüdüğünü ortaya koydu. Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki uzmanlar, kozmosun genişlemesini hesaplarken iddia edilebilir oranlarla aydınlanıp kararan yıldız imgelerini yakaladılar. Bu usul yıldızlarla birinci sefer çalışan araştırmacılar, varsayımlarının 100.000'de 1 (%0,00001) kusur hissesine sahip olduğunu da belirtti.

(Komşu galaksimiz)

Uzmanlar, en yakın komşu galaksimizdeki 70 özel yıldız tipini süratli bir halde incelemek için yeni bir teknik kullanarak cihanın genişlemesi hesaplarında kullanılan Hubble sabitini de daha hassas ölçebildiler. Hatta araştırmacılar, böylelikle bu durumun bir “kaza olma ihtimalinin” üç binde birden, yüz binde teğe düştüğünü söylüyor.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde fizik ve astronomi profesörü Adam Riess “Buradaki uyumsuzluk büyüyüp duruyor ve şimdiyse hepsinin bir kaza olma ihtimali de neredeyse sıfıra yaklaştı. Beklediğimiz şey bu değildi” dedi.

Profesör Riess ve takımı, komşu galaksimizde bulunan 70 farklı yıldızdan gelen ışığı tahlil ederek Şili, Avrupa ve ABD'nin ortak olarak yürüttüğü Araucaria Projesi'ndeki datalarla birleştirdi. Ortaya çıkan daha kesin sonuçla bir arada grup, yıldızlara olan uzaklığı daha net hesaplayarak kozmosun genişleme oranını evvelkinden daha gerçek hesaplamış oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap