1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Ethereum’da Heyecanla Beklenen EIP 1559 Güncellemesinde Sona Yaklaşıldı

Ethereum’da Heyecanla Beklenen EIP 1559 Güncellemesinde Sona Yaklaşıldı

ethereumda-heyecanla-beklenen-eip-1559-guncellemesinde-sona-yaklasildi-dRxDFJIR

Ethereum’da süreç fiyatı problemine tahlil getirmeyi amaçlayan EIP-1559 güncellemesinde sona yaklaşıldı.

ConsenSys’tan Abdelhamid Bakhta Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada bir yılı aşkın müddettir üzerinde çalıştığı Ethereum Improvement Proposal 1599’un (EIP) neredeyse tamamlandığını açıkladı.

Bu gelişme neredeyse Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin için bile sürpriz oldu denilebilir, çünkü toplulukta kimi çevreler EIP-1559’ın bu kadar kısa müddette tamamlanmasını beklemiyordu. All Core Devs (ACD) lideri Tim Beiko da EIP-1559 güncellemesinin neredeyse tamamlandığını doğruladı.

Ethereum için EIP-1599 Yükseltmesi Ne Manaya Geliyor?

Ethereum ağındaki geliştirme tekliflerine EIP ismi veriliyor. Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanan düzgünleştirme tekliflerinin topluluk tarafından uygun bulunması durumunda EIP ismi verilen bu geliştirmeler Ethereum ağında hayata geçiriliyor.

Ethereum’un gas idaresindeki bu değişikliğin, ETH’nin nakdî siyaseti üzerinde değerli tesirleri olacak. EIP-1559 güncellemesi Ethereum’un mali siyaseti açısından bulmacanın son kesimi olarak bedellendiriliyor.

EIP-1559 güncellemesi Bitcoin ağındaki zorluk ayarlamasına benzetilebilir. EIP-1559 güncellemesi ile Ethereum’daki mevcut tıkanıklık durumuna bağlı olarak blok mükafatı, her blok için belirlenmiş BASEFEE’yi aşması durumunda elde edilen ölçü yakılacak. Bu sayede Ethereum’un arzı azaltılmış olacak. Bu nedenle EIP 1559 güncellemesinin Ethereum ağının ölçeklenebilirliğini arttıracağına ve Ethereum‘u daha deflasyonist hale getireceğine inanılıyor.

Özetlemek gerekirse EIP-1599 güncellemesi Ethereum ağındaki tıkanıklıklara ve ağdaki yoğunluğun görece arttığı periyotlarda süreç fiyatlarında yaşanan devasa yükselişlere tahlil sunmayı amaçlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap