1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Ethereum (ETH) Kurucu Ortağı Merkeziyetsiz Sosyal Medya Üzerinde Çalışıyor

Ethereum (ETH) Kurucu Ortağı Merkeziyetsiz Sosyal Medya Üzerinde Çalışıyor

ethereum-eth-kurucu-ortagi-merkeziyetsiz-sosyal-medya-uzerinde-calisiyor-XPdxtFwt

Ethereum (ETH) kurucu ortağı ve Cardano’nun (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, bir toplumsal medya projesi üzerinde çalıştığını ve Twitter’ın merkezsizleşme projesi olan Blue Sky’ın açık kaynaklı olmasını istediğini söyledi.

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, kelamını sakınmayan bir Bitcoin hayranı. Bu da, Twitter’ı merkeziyetsiz bir hale getirme isteğinde temel bir faktör olarak yer alıyor. Twitter’ın CEO’su bu inancını, şiddeti kışkırttığı gerekçesiyle ABD Lideri Donald Trump’ı platformda kısıtlamasının ardındaki mantığı açıklarken yine tekrarladı. Dorsey, toplumsal medyayı merkeziyetsiz bir hale getirmeye yardımcı olacak olan, şirketin Blue Sky teşebbüsü için açık kaynak geliştiricileri ve mühendislerini işe alma planından bahsetti.

Bir Decrypt haberine nazaran, merkeziyetsiz toplumsal medya konusundaki bu tweet dizisi, kripto para kesiminin önde gelen isimlerinden birini harekete geçirdi. Cardano’nun kurucusu ve Ethereum’un kurucu ortağı Charles Hoskinson, Dorsey’e Blue Sky’ı topluluğa açması gerektiğini söyledi. Görünüşe nazaran Hoskinson, bununla ilgili bir şey üzerinde çalışıyor. Hoskinson, Dorsey’e şunları söyledi:

“Jack, bir şey üzerinde çalışıyoruz. Bunu kendi bünyenizde inşa etmemelisiniz. Bunu açık kaynaklı bir proje yapın ve böylelikle bütün kesimimiz katkıda bulunabilir.”

Blue Sky teşebbüsü, bilhassa açık kaynak geliştiricileri arıyor ve Dorsey, “sosyal medya için açık ve merkezsiz bir standart” üzerinde çalışacaklarını söylese de, açık gelişimin ne kadar olacağı ve daha geniş bir topluluğun sürece ne kadar dahil olacağı şimdi muhakkak değil.

Hoskinson’ın toplumsal medya alanında ne üzerinde çalıştığı bilinmiyor fakat muhtemelen Cardano blokzinciriyle ilişkili.

Dorsey ayrıyeten şunları söyledi:

“Bunun Twitter için hakikat karar olduğuna inanıyorum. Bizi tüm aksiyonlarımızı kamu güvenliğine odaklamaya zorlayan harika ve savunulamaz bir durumla karşı karşıya kaldık. Çevrimiçi konuşmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan çevrimdışı ziyan açıkça gerçektir ve her şeyden evvel siyasetimizi ve yaptırımımızı yönlendiren şeydir.”

Fakat Dorsey, toplumsal medya ve barındırma şirketlerinin tartışmalı seslere erişimi reddetmesinin uzun vadede “açık internetin asil hedefine ve ülkülerine ziyan vereceği” sonucuna vardı. Bitcoin’i internetin geleceği vizyonunun temsilcisi olarak gösterdi.

Dorsey, “Bitcoin’e bu kadar tutkunun olmasının nedeni, büyük ölçüde gösterdiği modelden kaynaklanıyor: rastgele bir kişi yahut varlık tarafından denetim edilmeyen yahut etkilenmeyen temel bir internet teknolojisi” dedi. “İnternetin olmak istediği şey bu ve vakitle daha fazlası olacak.”

Yorum Yap

Yorum Yap