1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. ETH, AAVE, SNX ve LINK: Hangi Altcoin Ralli Yapacak?

ETH, AAVE, SNX ve LINK: Hangi Altcoin Ralli Yapacak?


Altcoin projelerinden ETH, AAVE, SNX ve LINK geçtiğimiz günlerde kıymetli yükseltmeler ve faaller gerçekleştirdi. Bu 4 projesi ortasından, yayınlanan yükseltmelerle hangisinin daha fazla reaksiyon verebileceğine göz atıyoruz. Yükseltmelerin özetiyle başlayalım…

Hangi yükseltmeler gerçekleştirildi?

Kripto para üniteler, son vakitlerde bir dizi organik ekosistem merkezli geliştirme gerçekleştirdi. Haziran ayında Bitcoin Taproot yükseltmesiyle başladı ve geçtiğimiz günlerde Ethereum’un London hard fork’u yayınlandı. Kriptokoin.com olarak aktardığımız Tezos’un Granada yükseltmesi de, çok kısa bir vakit evvel yürürlüğe girdi. Ek olarak, bir müddettir geliştirilmekte olan Litecoin’in MimbleWimble yükseltmesi, son vakitlerde birtakım değerli kod değişikliklerine şahit oldu ve Cardano, Alonzo HFC aktifliği üzerinde de çalışmaya devam ediyor.

Yükseltmeler ortasında LINK’ın başı çekmesinin yanında, tıpkı ilgi Oracle ağlarında da görüldü. Chainlink Labs’in kurucu ortağı Sergey Nazarov geçtiğimiz günlerde ağ geliştiricilerinin cross-blockchain üzerinde çalıştığını duyurdu. Son vakitlerde yaşanan mağduriyetler göz önüne alındığında, istismarlar ve risklerden korunmak için Oracle’lere yeni izleme bileşenleri ekledi.

Bu ortada Nazarov, Chainlink’in yıllık SmartCon etkinliğinde, tüm node’lerin (Chainlink Keepers olarak bilinir) artık off-chain hesaplamaları gerçekleştirebileceğini vurguladı. Kusurlardan arınmak için, node’ler yahut Chainlink Keeper’lar akıllı mukavelelere nasıl ve ne vakit davranacağını söyleyen bir hizmet katmanıdır. Blokchain’in mevcut sağlam node operatörleri havuzundan seçilecekler ve vakitle ağa daha fazla kurumsal seviyede esirgeyici eklenecektir. Pekala, bu duyurular LINK fiyatına nasıl yansıdı, analist Lavina Daryanani ile cevaplıyoruz.

Duyuru LINK fiyatını nasıl etkiledi

Duyuru öncesi, LINK, 21 Temmuz’dan bu yana ralliye şahit oluyordu. Son 18 günde %104.3’lük büyük bir artış kaydetti. Tıpkı vakitte, 4 Ağustos’a kadar %81’lik bir artış yaşadı. Lakin LINK, sırf son üç gün içinde %20’ye yakın bir artış kaydetmeyi başardı. Bu nedenle, analiste nazaran ralli suratının ağırlaşması için duyurunun daha fazla tesir etmesi gerekiyor. Ek olarak, 21 Temmuz’dan bu yana LINK’ın dominans’ı 0,51’den %0,64’e kayda kıymet bir artışa şahit oldu. Sirkülasyondaki LINK sayısı da Mayıs ayından bu yana büyük ölçüde arttı. Birebiri, üstte belirtilen vakit diliminde 419 milyon token’den 445 milyon token’e bir artış yansıtan Messari’nin sirkülasyondaki arz bilgileri tarafından da belirtildi.

Teknik kısımda, LINK’in gerçek hacmi de sürat kazanmaya başladı. Örneğin, sadece 4 Ağustos’ta, 0.18 milyon dolar pahasında LINK ticareti yapılırken, birebiri, şu anda 22.93 milyon dolarlık şişirilmiş bir bedeli yansıtıyordu. Tüm metrikler birlikte görüntülendiğinde, analiste nazaran Chainlink’in geleceğine ve token’in fiyatına ait yükseliş beklentisinden bahsedilebilir. Öteki yandan, LINK’te gerçekleşecek üstte değindiğimiz yükseltmelerin yanında, Ethereum’un London hard fork’uyla aslında yayında. Birebir vakitte, AAVE ve SNX de kendi benimseme kademesinde. Son olarak, tüm bu üç altcoin’in aylık yatırım getirisi %21 (ETH), %18 (AAVE) ve -%26(SNX) düzeyinde bulunuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap