1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Epik Performans: Bu Altcoin Rekor Kırdı! İşte Nedeni…

Epik Performans: Bu Altcoin Rekor Kırdı! İşte Nedeni…


Axie Infinity (AXS) gibisi, oyuncuların oynayarak karakterlerini ve eşyalarını geliştirebildiği bir oyun platformu olan Aavegotchi (GHST), “portal” satışı ve “NFT yaz” dönemiyle bir arada %40’la tüm vakitlerin en yüksek düzeyini kaydetti. Yazının devamında, altcoin GHST’nin ayrıntılarına ve Blockhain uzmanı Jordan Finneseth’in yükseliş için tespitlerine göz atacağız. NFT piyasasıyla başlayalım…

Altcoin THETA, 7 milyar dolar piyasa kıymetiyle en büyük NFT protokolü oluyor

NFT’ler, 2021 başlarında kurumsal ve dünya çağında tanınan şirketlerden tarafından benimsendikten sonra, büyük bir trend yakaladı. İçlerinde tanınan simaların ve spor kadrolarının bulunduğu iştirakler, bölümün dışında kalanlarla bir bağ kurulmasına yardımcı oldu. Mayıs ayında başlayan ve piyasa genelini tesiri altına alan düşüşlerden sonra, Kriptokoin.com olarak aktardığımız NFT platformlarından CryptoPunks, Pudgy Penguins ve Bored Ape Yacht Club (BAYC) üzere koleksiyonların rekor kıran fiyatlarla satılmasıyla tekrar canlandı.

NFT’lerin son boğa rallisini temsil eden Aavegotchi (GHST), Aave protokolü üzerinde çalışan ve DeFi odaklı bir NFT ekosistemidir. 22 Haziran’da 0.896 dolara düşmesinden bu yana %202 pahalanarak, 13 Ağustos’ta kaydettiği 2.74 dolar ATH’sine ulaştı. Bu performansın üç nedeni; yaklaşan Haunt 2 aktifliği için heyecan, Gotchi’nin ve giyilebilir eserlerin satışından sağlanan gelir fırsatları ve yeni kullanıcıları çekmeye yardımcı olan yeni küçük oyunların piyasaya sürülmesidir. Tespitlerin sahibi Jordan Finneseth, bu 3 nedeni şu biçimde detaylandırıyor…

Yaklaşan müzayede ve çekilişle, topluluğun heyecanı artıyor

Platformun son heyecanı, 26 Ağustos ve 29 Ağustos tarihleri ortasında gerçekleşmesi planlanan ikinci “Haunt”un duyurulması oldu. Ekosistemin oyun içi karakterleri olan ve yeni çıkan Gotchi’leri elde etmek için tek fırsat olan “Haunt”lar, çekiliş yapılan “portallar” aracılığıyla kazanılmaktadır. Serinin ikinci aktifliği olan “Haunt 2” Aavegotchi ekosistemi için meydana gelen ikinci dağıtımdır ve protokole 15.000 yeni Gotchi’yi katacaktır. 12.000 adeti tekliflerin soncuna nazaran ve 3.000’i bir çekilişle elde edilebilir. Teklifler, GHST token kullanılarak yapılmaktadır. Çekiliş biletleri ise Aavegotchi protokolünde GHST staking mükafatı olarak kazanılan FRENS ile satın alınabilir.

Gotchis ve giyilebilir eserlerin ticareti talebi arttırıyor

GHST’ye artan talebin bir başka nedeni de, iştirakçilerin platformla etkileşime girdiğinde ortaya çıkan gelir fırsatlarıdır. Daha evvel gerçekleşen aktiflikte, Gotchi’leri çağırabilen portallardan yayınlayan sırf bir Haunt vardı ve bugüne kadar 10.000 portalın 6.992’si talep edildi. Son istatistikler, 425 Gotchi’nin feda edildiğini gösteriyor, yani şu anda 6.567 sirkülasyonda Gotchi var. Raffles, kullanıcılara “sıradan” ile “tanrısal” ortasında değişen giyilebilir eserler kazanma fırsatı sunuyor ve bir Gotchi’nin bedelini artırmak için aksesuar olarak kullanılabilecekler. Bu ortada, giyilebilir aygıtların az olması nedeniyle, birtakım kullanıcılar bunları ikincil pazarlarda satarak kıymetli bir yatırım getirisi elde etmeyi başardı.

Haunt 2 ile bir arada, GHST kullanılarak yapılan çekilişler, düşük maliyetli portallar ve fiyatsız giyilebilir aygıtlar elde etmek için yeni bir fırsat yaklaşıyor. Finneseth’ye nazaran aktifliğin sonuna kadar token’e ilginin artması mümkün gözüküyor. Bu, “söylenti satın al, haberi sat” tipinde bir olay olduğundan, GHST’nin düşüşüne işaret edebilecek ihtarları beraberinde getirmektedir. Birden fazla örneklerinde, gerçek eserlerin teslimatından yahut hard fork yükseltmenin akabinde altcoin projelerinin fiyatları düşmektedir.

NFT yaz dönemi altcoin GHST’ye olan talebi katlıyor

Fiyata tesir eden bir öbür neden, NFT’lerin son birkaç aydaki genel performansı ve birçok kişinin buna “NFT yazı” olarak atıfta bulunması oluyor. NFT dalında görülen bu yükseliş, GHST token’inde ve ekosistemde sunulan çeşitli koleksiyonlarda fiyat artışlarına dönüştü. Aavegotchi, ekosistemindeki koleksiyon ögelerinin sayısını artırmaya hazırlanırken ve NFT’lerin gerisindeki ivme artmaya devam ederken, yeni iştirakçiler NFT’ler ve DeFi’nin bu eşsiz birleşimini keşfettikçe hem GHST hem de oyun içi ögelerin pahasının artmaya devam etmesi mümkündür.

Yorum Yap

Yorum Yap