1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. DualShock 4, PlayStation 5 Oyunlarıyla Uyumsuz Olacak

DualShock 4, PlayStation 5 Oyunlarıyla Uyumsuz Olacak


DualShock 4, PlayStation 5 ile çalışmaya devam edecek, lakin geriye dönük uyumluluk sayesinde sadece jenerasyonlar ortası PlayStation 4 oyunları için çalışacak. PlayStation 5’e özel oyunlar sadece yeni DualSense kontrolcüsüyle çalışacak.

Resmi PlayStation Blogu’ndaki bir gönderiye nazaran Sony, şık kablosuz denetimcinin gelecek nesile getireceği yeni özellikler nedeniyle DualSense’i sadece PlayStation 5 oyunları için mecburî tutmaya karar verdi.

DualSense, geçen yıl sistem mimarı Mark Cerny tarafından DualShock 4’ün bir üst modeli olarak ortaya çıktı. Sony bununla, dokunma hissi ile oyun oynarken “daldırma hissini derinleştirmek” amaçladı. DualSense, oyunculara oyun içi aktiviteler hissi vermek için yeni uyarlanabilir tetikleyicilerle birlikte çalışan yeni dokunsal geri bildirim sunarak bu isteği yerine getirecek.

Bu sayede donmuş göllerde kaymak, bir ok çekmek, bir makineli tüfek ateşlemek ve gibisi şeyler, DualSense’in çeşitli düzeylerde direnç ve geri bildirim vermesini sağlayacak. Sony daha evvel, oyuncular yeni PlayStation 5 denetimcisine alıştıklarında, dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilerin nasıl hissettirdiklerini, yüzeyleri ve silahları ayırt edebileceklerini belirtmişti.


Sony’nin Playstation 5 oyunlarının keyfini çıkarmak için DualShock 4 yerine oyuncuların DualSense kullanmasını istemesi epeyce açık. Eski denetimci, geliştiricilerin bunları oyunlara dahil etmesini olumsuz istikamette etkileyecek yeni özelliklerden yararlanamayacak.

Öbür bir yerde Sony, Playstation Camera’nın Playstation kamera adaptörü olduğu sürece PlayStation 5 ile “desteklenen PS VR oyunları” için tam uyumlu olacağını doğruladı. Yeni küçük etraf ünitesi hiçbir ek fiyat ödemeden gelecek lakin Sony daha sonra oyuncuların nasıl adaptör alabileceğini detaylı olarak açıklayacak. Ayrıyeten, Platinum ve Gold kablosuz kulaklıkların yanı sıra bağlanan üçüncü taraf kulaklıkların tümü PlayStation 5 ile birlikte çalışacak.

Yorum Yap

Yorum Yap