1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Dogecoin ve SHIB: Hangi Meme Coin Yatırım Yapmaya Değer?

Dogecoin ve SHIB: Hangi Meme Coin Yatırım Yapmaya Değer?


Meme coinler, ana akım kripto topluluğundan insanlar tarafından nadiren ciddiye alınır. Bununla birlikte, Dogecoin (DOGE), SHIB, ELON, WOOFY gibi kripto paralar yıl içinde popülerlik kazandı ve sadık bir grup taraftar toplamayı başardı.

Dogecoin benzeri meme coinlerin doğal bir değeri var mı?

Çoğu zaman, bu kripto para birimlerinin doğal bir değeri veya faydası yoktur. Bu tür kripto paralar için geliştirme faaliyeti de genellikle durgun kalır. Bununla birlikte, kripto pazarının lideri Dogecoin (DOGE)’den sonra en büyük meme coin olan Shiba Inu’nun geliştiricileri ortaya çıkıyor. Evet, doğru okudunuz. Shiba Inu, ekosistemini son birkaç aydır oldukça titiz bir şekilde inşa ediyor ve geçmişe bakıldığında, bu meme coinin fiyatı ufak da olsa artışlara tanık oluyor.

Pazar günü, SHIB’nin fiyatı %30’luk etkileyici bir ralliye tanık oldu ve hacmi yalnızca Binance’de 43 trilyonu geçmeyi başardı. Aslında, geçen hafta boyunca, tokenin değeri zar zor %15 oranında yükselmeyi başardı.

SHIB’deki dalgalanma Dogecoin (DOGE)’i etkiler mi?

Sadece bir ay önce, tokenin geliştiricileri kendi DEX –ShibaSwap’larını başlattı. İşler orada durmadı. Şimdi SHIB ve LEASH’in arzını azaltmak için bir yakma prosedürü uyguladılar. Nitekim, LEASH, Shibaswap’ta teşvik edilen ikinci token oldu. Yakma işlemi, tokenleri dolaşımdan kaldırır ve talepteki artış enflasyonu takip etmeye yardımcı olur. ShibaSwap’ta iki ek ETH destekli ticaret havuzu, Perlin ve Ryoshi de başlatıldı. Konu hakkında resmi bir tweet atıldı:

Perlin hem SHIB hem de LEASH’de 25 bin dolar yaktı.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, LEASH toplam 107.646 token arzına sahipken, SHIB kripto yolculuğuna toplam 1 katrilyon tokenle başladı. Ancak ekip, arzın yarısını, Mayıs ayında tokenlerin çoğunu terk eden Ethereum’un kurucu ortağına hediye etti. Bununla birlikte, kripto para yakma söz konusu olduğunda, SHIB ordusu çok fazla heyecan sergiliyor gibi görünüyor ve onlara göre bu, tokenin uzun vadeli beklentilerini güçlendirmeye yardımcı olacak. Bununla birlikte, 25 bin doların yalnızca SHIB okyanusundan bir damla su olduğunu ve enflasyonu kontrol etmek için önümüzdeki aylarda daha büyük ve daha sık yakma işlemlerinin gerekli olacağını belirtilmek gerekiyor.

Piyasa katılımcıları neler yapıyor?

Arka arkaya gelişmelerden sonra, piyasa katılımcılarının token biriktirmeye başlaması beklenir, değil mi? Ancak borsalardaki arz farklı bir hikaye anlatıyor Bu metrik, yazı yazılırken 7 ayın en yüksek seviyesindeydi.

Borsa arzındaki bir artış, esasen piyasa katılımcılarının HODLing’leriyle yollarını ayırdıkları anlamına geliyor. Dolayısıyla, son fiyat artışının piyasa katılımcıları tarafından karlarını realize etme ve çıkış yapma fırsatı olarak kullanıldığı söylenebilir.

Kaynak: Santiment

Peki, bundan sonra ne olacak?

Açıkçası, SHIB’nin fiyatı son iki haftadır 0.000006 dolar bölgesinde konsolide oluyordu. Bununla birlikte, son artış, altcoinin fiyat tablosunu değiştirdi. Önümüzdeki birkaç saat genellikle SHIB için oldukça önemli. Boğaların, tokenin 0.0000075 dolar direnç seviyesinin üzerine çıkmasına yardım etmesi gerekiyor. Ancak bu gerçekleştiğinde, bu meme coin için daha yüksek ticaret hedefleri beklemek mantıklı olacaktır.

Bununla birlikte, bunu yapmamak, büyük olasılıkla altcoinin 0.00000716 dolar destek bölgesi etrafında daha fazla zaman harcamasına neden olacaktır. Öte yandan satış baskısı yavaşlarsa, traderların 0.000006 dolar seviyesine doğru düşüşe yeniden hazırlıklı olmaları gerekiyor.

Kaynak: TradingView
Yorum Yap

Yorum Yap