1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Dikkat: Bu Veriler, Bitcoin Balinalarının Satış Yapacağını Gösteriyor!

Dikkat: Bu Veriler, Bitcoin Balinalarının Satış Yapacağını Gösteriyor!


Bitcoin şu anda kripto para piyasasında %45,3 hakimiyete sahip. Doğal olarak, fiyatındaki rastgele bir değişiklik, başka kripto paraların fiyatlarının hareketini etkiliyor. Fakat, Bitcoin’in nereye gidebileceğini dolaylı olarak belirleyen bir varlık var ve Blockchain üzerindeki bilgilere bakıldığında, yolun üst yanlışsız olmadığı ortaya çıkıyor. Faaliyetleri gözlemlenirse, yatırımcılar önder kripto para için bir sonraki karlı düzeyleri anlayabilir.

Bitcoin kim tarafından denetim ediliyor?

Bitcoin kim tarafından denetim ediliyor? Tabi ki balinalar. Frankenstein stilinde denetim edilmiyor ancak hareketleri Bitcoin’inkileri gösteriyor. Son vakitlerde durumları nispeten uykudan daha faal hale geldi. İlk sinyal, borsa akışlarında gözlemlenen değişiklikler biçiminde ortaya çıktı. BTC bir sefer daha borsalara girmeye başladı. Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere son 2 hafta boyunca, her gün neredeyse 70 bin-80 bin Bitcoin satıldı ve borsa cüzdanlarına gönderildi. Ancak, ek datalara baktığınızda fotoğraf daha net hale gelmiyorsa, bunun olağan süreçlerin sonucu olduğu düşünülebilir.

Bitcoin değişimi net konumu satış gösteriyor | Kaynak: Glassnode

Süreçlerin ortalama pahasına baktığınızda, fiyat 406 bin dolara çıkıyor. Bu da 27 Temmuz öncesi 250 bin dolarlık sayıdan değerli ölçüde yüksek. Bunun dışında, 100 bin dolardan fazla bedele sahip büyük süreçler de arttı. Bu süreçler balinaların hareketlerini temsil ediyor.

Süreçlerin Bitcoin ortalama kıymeti | Kaynak: Intotheblock

Süreç hacimleri bir fikir verir mi?

Büyük süreç hacimlerine baktığınızda, 27 Temmuz’dan evvel 60 milyar doların en düşük düzeylerinde kaldıklarını görebilirsiniz. Hacmi 279 milyar dolara çıkaran ve 2 Ağustos’ta tekrar 130 milyar dolara yükselten 27 Temmuz yükselişinden sonra, bu hacimler o kadar düşmedi. Şu anda, 2 Ağustos’tan bu yana 80 milyar dolar, bu pahalar için yeni “normal” haline geldi.

Ayrıyeten, bu hareketin epeyce sıra dışı olmasının nedeni, Bitcoin boğa piyasasına girdiğinde balinaların eskisi kadar etkin olmaması. Ekim 2020’de ve hatta Nisan 2021’de, büyük süreç hacimlerinin aralığı çoğunlukla 20 milyar dolara yakındı. Bu, mevcut hareketin de bir yükseliş momentumu işareti olmadığını gösteriyor. Aksine, yaklaşan düzeltmelerin işareti.

Bitcoin büyük süreç hacimleri | Kaynak: Intotheblock

Zira son vakitlerde YTD düşüş trendini kıran süreç sayısındaki artışa baktığınızda, balinaların muhtemelen varlıklarını satmak için hareket ettiği ortaya çıkıyor. Böylelikle gelecek düzeltmelerle birleşince, yatırımcıların yatırımlarının nerede olması gerektiği ortaya çıkıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap