1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Dikkat: Bu Olursa, Bitcoin Fiyatı 60 Bin Dolara Koşabilir!

Dikkat: Bu Olursa, Bitcoin Fiyatı 60 Bin Dolara Koşabilir!


Bitcoin fiyatı 37,2 bin dolardan 46,49 bin dolara yükselirken, piyasanın bir kısmı ralliden mutlu, öbür kısmı ise bunun düzmece bir ralli olduğunu düşünerek kuşkuyla yaklaşıyor. Kripto para piyasasının oynaklık konusundaki genel şöhretini göz önünde bulundurarak, kuşkucuların son ralli hakkında pek optimist olmaması şaşırtan değil, lakin argümanlarında bir doğruluk hissesi var mı?

Bitcoin fiyatı yükselirken net kâr olumluya dönüyor

Net gerçekleşmemiş kar/zarar (NUPL) nihayet 0,5 düzeyinin üzerine çıkarak (yeşile döndü) boğa koşusunun devam ettiğini vurguladı. NUPL, ağın bir bütün olarak şu anda kâr yahut ziyan durumunda olup olmadığını belirlemek için gerçekleşmemiş kâr ile gerçekleşmemiş ziyan ortasındaki farka bakıyor. Mayıs sonundan 6 Ağustos’a kadar NUPL, bir bütün olarak ağ için toplam bir kayıp gösterdi.  

NUPL’nin yeşile dönmesi, tüm ağ için büyük bir rahatlama meydana getirdi. Lakin gösterge, yazının hazırlandığı sıralarda hala 0,52’yi gösteriyordu. Ülkü olarak, 0,75’ten daha yüksek bir pahaya işaret eden gösterge geçmişte dorukları gösterirken, 0,25’in altındaki kıymetler çoklukla tabanları gösteriyor. Yıllar geçtikçe, boğa rallisi yahut ayı piyasası sırasında kısımlardan rastgele birinde (sarı yahut yeşil) bir NUPL döngüsünün 2016’dan bu yana kabaca bir yıl sürdüğü görülüyor.

Kaynak: Glassnode

Fakat, Kriptokoin.com olarak haber verdiğimiz üzere bu boğa koşusu yalnızca altı ay sürdü, artık gösterge 0,5 düzeyinin üzerine çıktığından, Ekim 2012 ve Temmuz 2013’te görülen kısa düşüş piyasasındaki emsal bir toparlanmanın altını çiziyor. O vakit, gösterge kısa bir müddet sonra tırmandı ve yılsonuna kadar 0,8’lik yeni bir doruğa ulaştı. Artık, bu sefer emsal bir şey olursa, BTC fiyatları 60 bin dolara yükselebilir yahut tüm vakitlerin en yüksek düzeyini görebilir.

Ayılar yahut boğalar, kim kazanıyor?

NUPL genel bir yükselişin altını çizerken, bu rallinin burada kalmasına karşın, göstergedeki hafif yükselişin tıpkı şeyin başlangıcı olduğunu belirtmek gerekiyor. Bilhassa kısa vadeli pay senedi sahibi NUPL’nin (STH NUPL) de uzun bir ortadan sonra olumlu bedellere geri döndüğü görüldü.

Kaynak: Glassnode Tweet

Analitik platformu Glassnode tarafından yapılan bir gönderide, STH NUPL’nin yeşile dönmesinin, toplamda, STH’lerin “zincir içi maliyet aslına nazaran hafif bir kâr” içinde olduğu manasına geldiği belirtildi. Fakat gönderi, bu cins süratli bir toparlanmanın iki durumda yaygın olduğunu da vurguladı:

Birincisi ayı piyasası rahatlama rallisi durumunda, ikincisi ise boğa piyasasının inançsızlık evreleri.

Bitcoin’in kendi pahasına ulaşması için belli metriklerin eski ATH’lerine ulaşması gerekiyor

Üstteki grafikte görüldüğü üzere, bu ralli ya bir küçük boğa rallisi ya da bir ATH’ye yapılan gerçek bir ralli olabilir. Lakin bu öbür çeşitli faktörlere de bağlıdır. Evvelki bir makalede vurgulandığı üzere, BTC’nin kendi pahasına ulaşması için muhakkak metriklerin eski ATH’lerine ulaşması gerekir. Bununla birlikte, NUPL ışığında, piyasada yeni varlıkların akışını görmek de değişiktir.

Kaynak: Glassnode

Analist Lex Moskovski ayrıyeten, net varlıkların büyümesindeki artışın altını çizerek Bitcoin ağına vurgu yaptı:

Bitcoin ağı iştirakçileri, rekor bir süratle uyanmaya devam ediyor.

Geriye dönüp baktığımızda, ne vakit yeni varlıklar ortaya çıksa, Bitcoin fiyatının değerli ölçüde arttığını belirtmek gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap