1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Devlerin Yatırım Yaptığı Altcoin, Uyandı! Yeni ATH mi Geliyor?

Devlerin Yatırım Yaptığı Altcoin, Uyandı! Yeni ATH mi Geliyor?


Ethereum, büyük bir ağ güncellemesinin akabinde spot ışığının tadını çıkarıyor olabilir. London hard fork’unun yayınlanmasının akabinde, yalnızca birkaç gün sonra, 3.000 dolarlık eşiği tekrar geçmiş durumda. ETH’nin yanı sıra pek çok altcoin projesi de yükseliş yaşadı – Internet Computer (ICP), bunlardan biri oldu.

Dfinity’nin altcoin projesi ivme kazandı

Kripto bilgi toplayıcısı Nomics’e nazaran, Dfinity’nin Internet Computer (ICP) isimli altcoin projesi, bir gecede yüzde 26 oranında artarak 57,68 dolara ulaştı. ICP, kripto para ünitelerinin piyasa bedeli sıralamasında birinci 20’ye geri döndü ve 7.9 milyar dolarlık kıymetiyle 17. sıraya yerleşti.

ICP; WhatsApp, eBay, TikTok, LinkedIn ve Uber üzere uygulamaların merkezi olmayan sürümlerini getirerek 370 milyar dolarlık bulut bilişim sanayisi ile rekabet etmeyi amaçlayan akıllı bir mukavele platformu olan Dfinity’nin Internet Computer projesinin lokal tokenıdır. Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere ICP, 7 Mayıs’ta piyasaya sürülür sürülmez, çabucak Coinbase Pro’da listelendi. Üç gün içinde 26 milyar dolarlık bir piyasa pahasına ulaştı ve bu noktada piyasa pahasına nazaran birinci 10’da yer alan coin’lerin ortasına girdi. Fakat ICP’nin boğa koşusu uzun sürmedi.

ICP sebebiyle Dfinity’e dava açılmıştı

Token, Mayıs ayının geri kalanını ve Haziran ayının birçoklarını hür düşüşte geçirdi ve 10 Mayıs’taki 567 dolarlık çok kısa bir müddetliğine görülen rekor düzeyden 26 Haziran’da 28.41 dolara düştü. Fiyat bundan sonra istikrar kazandı ve o vakitten bu yana çoğunlukla 40 dolar civarında gezindi. Geçen ayın sonunda, Dfinity, şirketin ICP’yi kayıt dışı bir menkul değer olarak sattığını tez eden birkaç yatırımcının toplu davasıyla vuruldu. Projenin destekleyicileri Polychain ve Andreessen Horowitz de Kaliforniyalı Daniel Ocampo tarafından açılan davaya karıştı.

Öte yandan Dogecoin bir gecede yüzde 12,8 büyüdü ve artık 0,22 dolarlık bir fiyata sahip. Dünyanın en sevilen göğüs coin’i, geçen ay çoğunlukla fiyatta düşüyordu. Mayıs başındaki tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 0,69 dolardan hala biraz uzakta olsa da, artık bilinmeyen bir yükselişe başlıyor üzere görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap