1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Darüşşafaka Robot Kulubü, Dünyanın En İyilerinden

Darüşşafaka Robot Kulubü, Dünyanın En İyilerinden

darussafaka-robot-kulubu-dunyanin-en-iyilerinden-bGJrA8eu

Siemens şirketinde çalışan mühendislerin öncülük ettiği Darüşşafaka Robot Kulübü, Amerika'da düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) yarışında finale kaldılar. Yarışın en kıymetli ödüllerinden birisi olan İlham Veren Mühendislik Ödülü’nü kazanan Darüşşafaka Robot Kulübü, dünyanın en düzgün robot kulüpleri ortasına girerek göğsümüzü kabarttı. Aldıkları ödül müsabaka için olduğu kadar Türkiye için de kıymetliydi. Bugüne kadar hiçbir Türk ekibi, bu mükafatı almamıştı. Böylelikle tarihi bir prensip de imza atan Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencileri, başarılarından ötürü gurur duyuyorlar.

Yarışın konusu gereği uzay gemisine bir obje fırlatabilme, platformlardan inme, platformlara tırmanma ve disk yerleştirebilme üzere pek çok maharet testinde başarılı olan takım, NASA dayanağı almaya da hak kazanmış oldu. Bu mükafatın yanında Darüşşafaka Robot Kulübü, gelecek yıl yapılacak olan yarışlarda direkt final etabında olacaklar ve müsabakaya iştirak bedelleri NASA tarafından karşılanacak. 

Siemens Türkiye CEO’su Hüseyin Gelis mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada “gençlerimizin yeni dünyanın inşaasında rol alması bizleri gururlandırıyor” diyerek, Siemens istekli mühendislerini ve öğrencileri kutladı.

Yorum Yap

Yorum Yap