1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. CS:GO’da Hilecilerden İntikam Almak Hiç Bu Kadar İyi Hissettirmemişti

CS:GO’da Hilecilerden İntikam Almak Hiç Bu Kadar İyi Hissettirmemişti


Bir oyuncu Counter-Strike: Küresel Offensive’de hilecilerden intikam almak için toplam 610 dolar harcadı. Kullanıcı ScriptKid, hilecilerin oynamasını çeşitli biçimlerde zorlaştıran bir yazılım oluşturdu ve ölümlerinin kaydedilmiş tekrarlarını program aracılığıyla kendisine gönderiyor. Uygulamayı hile programı olarak internete yükleyen ScriptKid, Google’da hile arayanların web sitesine ulaşmalarından emin olmak için arama optimizasyonu için de ödeme yapmış.

Kelam konusu hilenin, oburlarının cümbüşünü bozan insanları cezalandırmak için özgün fikirlere sahip olduğunu kabul etmeliyiz. Bu fikirlerin kimileri otomatik olarak çalışıyor ve kimileri savaştaki makul noktalarda yahut hileli yazılımda işaretlenmiş bir noktaya ulaştığında etkinleştiriliyor.

Pekala hileciler için ne çeşit “cezalar” hazırlandı? Hayli fazla ceza var. Mesela bunlardan biri bombayı çözerken son saniyede bombanın çözülmesinin iptal olmasını sağlıyor.


Her maçın başlangıcında bu hileyi kullanan hileciler otomatik olarak en makûs silahlara para harcamaya zorlanırlar ve tam otomatik ateş ederken %50 baht ile silahlarının tamamını yere atma cezasına çarptırılırlar.

Bir keskin nişancı tüfeği kullanırken, hileciler zıt fare ayarlarıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Kimi durumlarda, yazılım birebir vakitte fare hassasiyetini apansız kıymetli ölçüde arttırıyor ve bu da nişan almayı çok zorlaştırıyor. Ek olarak bu yazılım, el bombasını yere atarak otomatik olarak hilecinin kendine ziyan vermesini sağlıyor.


Bir öbür ceza ise, ekip arkadaşına otomatik olarak ateş edilmesine neden oluyor. Doğal ki bu da çoklukla öteki ekip üyeleri tarafından oyundan atılmaya yol açıyor. Hileciler de ne olduğundan habersiz bir biçimde oyundan atılıyorlar ve hatta ban yiyorlar.

Hilecilerin böylesine trollenmesi hakikaten görenlerin içine su serpiyordur. Şayet CS:GO’da artan hileci sayısı oyuncuların oyundan zevk almamasına ve hatta oyunu bırakmalarına neden oluyor. Bu yazılım sayesinde hile kullanan birçok insan egolarını tatmin etmek yerine oyundan soğuyabilir.


Yorum Yap

Yorum Yap