1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. CryptoPunk Çılgınlığı: Bu Token 1 Milyon Dolara Satıldı!

CryptoPunk Çılgınlığı: Bu Token 1 Milyon Dolara Satıldı!


Kripto dünyasını alın, biraz serseri ekleyin ve kendinize muvaffakiyet için bir reçeteniz olsun. Yalnızca bu hafta CryptoPunk, 375 ETH’ye (1.041.344.97 USD) satıldı.

CryptoPunk projesini bu kadar özel yapan nedir?

Pekala bu serseriyi bu kadar özel yapan ne? 10.000 koleksiyonun yalnızca 115’inde silindir şapka var ve bu onlardan biri ve yalnızca 286’sı 3D gözlüklere sahip. Bu küçük aksesuarlar, serseriler açık artırmaya çıktığında büyük faktörler haline geliyor. Daha büyük punk hareketiyle birleşen küçük görsel detaylar, CryptoPunk’ı ana akım koleksiyon ürünlerine itiyor. 

Punk, isyanı ve müzik sanayisi normlarıyla yüzleşmeyi sembolize etmeye geldiyse, kriptonun bir hareket olarak kurumsal finansmana misal bir şey yaptığı söylenebilir. Otoriterlik aksiliği, şirket tersi açgözlülük ve anti-kapitalizmin görsel bir gösterimi, özetlemek gerekirse, hem punk hem de kripto para ünitelerinin üç yoludur.

Saç tarzlarından modaya ve sekse kadar, hardcore punk, insanlara ekonomik eşitsizlik ve emekçi sınıfının ihmali konusundaki hayal kırıklıklarını kültürel olarak tabir etmelerini sağlayan sanatsal bir hareketti. NFT’nin tanıtılmasıyla birlikte, punk hareketi ideolojilerini tabir etmenin yeni bir yolunu buldu.

Kısa bir Punk tarihçesi: Neyi amaçlıyorlar?

Kriptokoin.com olarak daha evvel yayımladığımız üzere CryptoPunk, 2017 yılında Larva Labs tarafından piyasaya sürüldü ve birinci punkların birden fazla fiyatsız olarak dağıtıldı. Bu, takas edilemeyen tokenlerin birinci serilerinden biriydi. 10.000 eşsiz CryptoPunk karakter var ve hiçbiri tıpkı değil. Bu karakterlerin tahsil edilebilir tabiatı onları yüksek bedelli mülk haline getirdi ve bir tanesi bu yılın başlarında açık artırmada 11,7 milyon dolardan fazla bir meblağa satıldı. Birçoğu, NFT sahnesinin hala birinci günlerinde olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte, CryptoPunk koleksiyoncuları ortasında âlâ bir yere sahiptir ve son üç yıl boyunca bu alternatif avatarlar için pazar sıcak kalmıştır. CryptoPunk satın almak, artık kriptonun sunduğu kesintiyle bağ kurmak ve statükoya karşı savaşmak için harekete geçirilebilir bir yol haline geldi. Ayrıyeten, açık artırmaya husus olan punk tipi, aksesuarlar, giysiler, gözlükler ve dövmelerle temsil edilen şahsa direkt hitap edebilir. Patti Smith’in kitabından bir yaprak çıkarırsak, CryptoPunk’a ve daha keskin bir halde punk ve kriptoya yönelen insan çeşitlerini anlamaya başlayabiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap