1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Çarpıcı Gelişme: Bitcoin’lerinin Yüzde 80’ini Bu Altcoin İçin Sattı!

Çarpıcı Gelişme: Bitcoin’lerinin Yüzde 80’ini Bu Altcoin İçin Sattı!


Silikon Vadisi girimlerinin “babası” olarak bilinen Paul Graham, kim olduğu bilinmeyen bir arkadaşının Bitcoin (BTC)’lerininin %80’ini satıp önder altcoin Ethereum’a geçtiğini açıkladı. 1.3 milyon Twitter takipçisine seslenen Graham, bu tercihte NFT’lerin potansiyellerinin büyük tesiri olduğunu belirtiyor.

Önder altcoin ETH tercih edildi

Mevzu Silikon Vadisi olunca, inovasyon, teşebbüs ve starup’lar akıllara gelmektedir. Bu alanların deneyimli ismi Paul Graham, 50 milyon net varlığıyla, eski startup şirketi Viaweb (daha sonra Yahoo! Store olarak değiştirildi) ve Hacker News’in kurucu ortağı olmasıyla bilinir. Graham, Y Combinator’da yaptığı son açıklamalarında, finansal bahislerde uzman bir arkadaşının Ethereum’u tercih ettiğini söyledi. Graham’ın açıklamalarının bir kısmı şunlar oldu:

Finansal hususlarda asla yanılmayan bir arkadaşım Bitcoin’inin %80’ini Ethereum’a dönüştürdü.

Bu ortada, Graham’ın açıklamaları yapan arkadaşının kim olduğu muhakkak değildir. Yakın arkadaşlarından biri olan Fred Wilson (New York merkezli Union Square Ventures’ın kurucu ortağı), hali hazırda Ethereum yatırımcısı olduğu için açıklamaların sahibinin kendisi olmadığı düşünülüyor.

Ethereum’a yönelik starup’lar giderek çoğalıyor

Ethereum, son zamanlardaki VC yatımlarının birçoklarında birinci sırada yer alıyor. Farklı inovasyon çeşitlerine ve trendlerine mesken sahipliği yapabilmesi, geliştiricileri ve yatırımcıları öteki Blockchain ekosisteminlerinin yanında Ethereum’u tercih etmesine neden oluyor. Bilhassa, token haline getirilmiş jpeg’ler, NFT’lerin “daha fazla kazanması yahut daha kıymetli olması” için puanlar ve düzeyler geliştirmek üzere oyuncuları, birebir vakitte NFT bölümüne adım atmak isteyen yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Bunlarla birlikte, Bitcoin (BTC)’in “dijital altın” olarak tanımlanması da göz gerisi edilmemelidir. Özünde yalnızca bir kod kesimi olan ve kendini 2009’dan bu yana 0 güncellemeyle tepede tutmayı başaran BTC, tıpkı vakitte sonlu arzı nedeniyle enflasyona karşı doğal bir müdafaa sağlayabilmektir. Bu nedenle, uzmanların birçok Bitcoin’i bir “ideolojik mücadele” ve Ethereum’u “teknolojik oyuncak” olarak tanımlamaktadır. İki kriptoda, bir oburu olmadan eksik kalmaktadır.

Lakin Silikon Vadisi, bilhassa blok boyutu tartışmasından sonra Ethereum’a yönelmeye başladı, bu yüzden birçok uzman için yalnızca ETH ve yanında %20 Bitcoin, cüzdanlardan hisse almalıdır. Ayrıyeten, Ethereum arzı artık yakılan ETH ölçüsüyle bir arada bir çeşit halving gerçekleştirdiği için dezenflasyonist bir kripto para ünitesi olarak görülüyor. ETH tarafına artacak talep ve Bitcoin üzere sonlu arza sahip olabilmesi, uzmanlara nazaran piyasalardaki dengeyi tekrar düzenleyebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap