1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Cardano, Litecoin ve Polkadot: İşte Yatırımcıların Bilmesi Gerekenler!

Cardano, Litecoin ve Polkadot: İşte Yatırımcıların Bilmesi Gerekenler!


Bitcoin tüm kripto para piyasasının neredeyse yarısını kontrol etse de altcoinler de piyasanın canlanmasında çok önemli bir rol oynuyor. Litecoin gibi bazı büyük altcoinlerin son performansına bakıldığında, altcoin piyasa değerini (Altcap) daha yüksek ana seviyelere çıkarma potansiyeline sahip oldukları görülüyor.

Altcoinler buna değer mi?

Olanlar çok. Konuya ilişkin Analist Aaryamann Shrivastava’nın analizlerini Kriptokoin.com olarak siz değerli okuyucularımız için derledik. Son zamanlarda, birçok altcoin önemli kazanımlar elde etti. Altcap, şu anda 1.055 trilyon dolar olan önceki 2 hafta boyunca istikrarlı bir şekilde yükseliyor. 1.35 trilyon dolarlık ATH’sine ulaşmaktan çok uzak değil ve bunun gerçekleşmesi için bazı iyi şanslar var. Şamdan hareketini gözlemlerseniz, Altcap’in 2017 ATH’yi nasıl başarılı bir şekilde yeniden test ettiğini görebilirsiniz. Ek olarak, altcoin piyasa değeri, Nisan seviyelerinin üzerine çıkarak aylarca süren haftalık direnci kırdı.

AltCap rallisi | Kaynak: Rekt Capital

ATH’ye (Mayıs seviyeleri) yaklaştıkça daha fazla direnç gösterme şansı çok az. Bunu destekleyen, Göreceli Güç Endeksi (RSI) ve Chaikin Para Akışı (CMF) göstergeleridir. RSI, varlığın genel değerini değerlendirir ve Altcap durumunda, haftalık grafikte henüz aşırı alım bölgesine dokunmamıştır. Bu, altcoin piyasasının yükselmesi için hala bir fırsat olduğu anlamına gelir. Ek olarak, günlük grafikte CMF, piyasaya büyük miktarda sermaye girişi olduğunu gösteriyor. Bu, piyasanın kendisi için iyiye işarettir. Ancak hangi alt’ın en iyisini yaptığına gelince, bazı ilginç gözlemler var.

AltCap RSI yükseliyor | Kaynak: TradingView

Ethereum, Cardano, Litecoin ve Polkadot, hangi altcoinler yükseldi?

Genel olarak, son ralli sayesinde neredeyse tüm kripto paralar iyi durumda. Ama kimseyi dışlamak adaleti sağlamaz. Yani Ethereum dışında, son birkaç günde iyi performans gösteren kripto paralar var: Cardano, Litecoin ve Polkadot. Cardano (ADA) %10,99 arttığı anda, Litecoin (LTC) %5,7 ve Polkadot (DOT) %3,8 arttı. Ancak son dört güne bakıldığında ADA, LTC ve DOT sırasıyla % 37.5, % 21.74 ve % 12.52 oranlarında yükseliş kaydetti.

Cardano %37,5 artış | Kaynak: TradingView

Ek olarak, zincir üstü veriler de altcoinlerin genel performanslarını gösterir. İşlem hacimleri açısından, ADA tutarlı bir 4 milyar – 5 milyar dolarlık hacme sahip görünüyor. Litecoin (LTC)’nin 1 milyar – 4 milyar dolar arasında bir aralığı var ve arada sırada yükseliyor. Günlük aktif adresler açısından, ADA hafif bir düşüşe tanık olsa da, çoğu kısım için adresleri 70 bin aralığına yakın. Litecoin (LTC) ise 300 bin civarında aktif adrese sahip ve daha da yükseliyor. Ve DOT bu kadar yüksek adres sayısına sahip olmasa da, adresleri yükseldikçe yükselen pazara ayak uyduruyorlar.

Litecoin Aktif Adresleri | Kaynak: Glassnode

Böylece katılıma ve zincir üstü performansa dayalı olarak, bu alternatiflerin piyasayı nasıl desteklediği ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, aşırı alım bölgesine ulaşan Altcap RSI’nin, trendin tersine dönmesine ve değerlerin düşmesine neden olabileceğini hatırdan çıkarmamak lazım.

Yorum Yap

Yorum Yap