1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Cardano (ADA) Fiyatının Bu Ay %100’ün Üzerinde Artmasının 3 Nedeni

Cardano (ADA) Fiyatının Bu Ay %100’ün Üzerinde Artmasının 3 Nedeni

cardano-ada-fiyatinin-bu-ay-100un-uzerinde-artmasinin-3-nedeni-TNk6BDMr

Cardano’nun lokal kripto para ünitesi ADA, ayın başından bu yana yüzde 100’ün üzerinde bir fiyat artışı gördü. Boğa piyasası, ADA’nın fiyat artışından kısmen sorumluyken, ralli çoğunlukla IOHK içindeki büyük gelişmeler ve bu yıl için planlanan çok kıymetli birkaç sürümden kaynaklanıyor. İşte bu ay Cardano (ADA) fiyatının bu ay %100’den fazla artmasının 3 nedeni:

1. Cardano, Akıllı Mukavele Devri Lansmana Yaklaşıyor

Akıllı kontrat fonksiyonelliğini ortaya çıkaracak Cardano blokzinciri devri olan Goguen, uzun müddettir geliştirme etabında ve yakında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Blokzincirinin ardındaki gruplar, problemsiz başlatmalar ve en az performans sıkıntıları sağlamak için neredeyse tüm basamaklarında birebir anda çalışıyor.

Goguen’in kilidini açmak için belirlenen iki hard fork birleştirici (HFC) etkinliğinden birincisi 3 Şubat’ta gerçekleşti ve lokal varlıkları Cardano test ağına getirdi. Şubat ayının sonunda, birebir yükseltme Cardano ana ağına uygulanacak ve Cardano’yu bir DeFi platformuna dönüştürecek.

Cardano, tokenleştirmeyi mahallî olarak gerçekleştiren tek blokzincir platformu olmasa da, piyasa bu güncellemeye güçlü bir reaksiyon verdi. Bu, Cardano’daki kullanıcılara tarifli ADA’ların, tam olarak bir mahallî kripto para ünitesinin yaptığı üzere hareket ettiği manasına gelir. Lokal varlıklara sahip olmak, mahallî token’lar ve varlıklar ortasındaki süreçlerin fiyata tabi olmadığı manasına gelir. Bu da DeFi uygulamalarını çok daha uygun maliyetli ve verimli hale getirir.

2. Ağ, İki Aydan Kısa Bir Mühlet İçinde Büsbütün Topluluk Denetimli Hale Gelecek

Merkeziyetsizlik, geçen yıl kripto para kesiminin en büyük gündem hususlarından biri olsa da, sırf bir avuç ağ, bunu gerçekleştirmek üzere somut adımlar attı.

Cardano’nun ardındaki şirket olan IOHK, d-parametresinin sıfıra düşeceği 31 Mart’ta, ağdaki blok üretimi üzerindeki tüm denetimi bırakmaya hazırlanıyor. D-parametresi, IOHK tarafından üretilen blokların yüzdesini temsil etmek için kullanılan bir metriktir. Cardano’nun staking devri olan Shelley geçen yıl başlatıldığında, parametre 1 olarak belirlendi, yani ağdaki blokların %100’ü şirket tarafından üretildi.

Her evrede, d-parametresinin kıymeti biraz azaldı ve 257. zamanda sıfıra ulaşacak formda ayarlandı. D sıfıra ulaştığında, IOHK’nın Cardano ekosistemindeki tek rolü, yetkisi bitene kadar ağı geliştirmeye devam etmek olacak.

Yatırım yaptığınız ağın, kurucu şirketi tarafından denetim edilemeyeceğini bilmek mutlaka pek çok kullanıcıyı Cardano’ya çeken bir şeydi ve bu hafta ADA’nın fiyatını 0.71 doların hayli üzerine çıkardı.

3. IOHK’nın Afrika Muahedeleri Milyonlarca Yeni Kullanıcıyı Cardano’ya Getirebilir

Hem IOHK hem de Cardano Vakfı, kıtadaki çeşitli geliştirme ve eğitim programlarına sık sık yatırım yaparak, Afrika’nın blokzincirinin benimsenmesi için sahip olduğu potansiyel hakkında bir çok konuşma yaptı. IOHK’nın CEO’su Charles Hoskinson, geçen yılın sonlarında şirketin, Cardano’yu içeren ve sadece Afrika’yı hedefleyen bir dizi proje üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Son raporlar, IOHK’nın “büyük” Afrika projesinin gelişiminin son etaplarında olduğunu gösteriyor.

Proof of Africa ile yakın tarihli bir röportajda, IOHK’ın Afrika Operasyonları yöneticisi John O’Connor, şirketin Afrika’da büyük bir hükümet kontratının son etaplarında olduğunu ortaya koydu. Proje başlatıldığında, Cardano platformuna milyonlarca yeni kullanıcı katabilir ve blokzinciri teknolojisinin gerçek dünyadaki en büyük uygulamalarından biri haline gelebilir.

Açık olan şu ki, IOHK’nın Afrika’da üzerinde çalıştığı projelerin neredeyse tamamı, IOHK’nın Cardano’ya dayalı kimlik tahlili olan Atala PRISM’e dayalı olacak. O’Connor, şirketin önümüzdeki birkaç yıl içinde bu kimlik platformunda 100 milyon kullanıcıyı çekmek için “makul planları” olduğunu açıkladı.

Önümüzdeki iki yıl içinde Cardano’da onlarca ve hatta tahminen yüz milyonlarca kullanıcıya sahip olma mümkünlüğü piyasayı katiyen canlandırdı. Hem ADA’nın ticaret hacminde hem de oluşturulan yeni ADA cüzdanlarının sayısında bir artış oldu. Bu da piyasanın Cardano’dan gelen olumlu haberlere güçlü bir biçimde reaksiyon verdiğini gösteriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap