1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Canlı Özelliklerine Sahip Bir Materyal Geliştirildi

Canlı Özelliklerine Sahip Bir Materyal Geliştirildi

canli-ozelliklerine-sahip-bir-materyal-gelistirildi-SkY9ZIjW

Cornell Üniversitesi’nden mühendisler, ömrün temel özelliklerinden üçünü sergileyebilen bir malzeme geliştirdi. Bu yeni malzeme metabolizmaya, kendini birleştirebilme yeteneğine ve tertip hünerine sahip. Araştırmacılar bu başarıyı, canlı özellikleri taşıyan makineler geliştirme emeliyle yaptıkları deneylerde elde etti. Deneylerde DNA ve biyomateryaller kullanıldı.

DASH (DNA-tabanlı Hiyerarşik Birleştirme ve Sentez) ismi verilen bu gereçlerin üretimi için evvel DNA oluşturuldu. Bu DNA’lar, biyomateryalleri kullanıp kimyasal tepkileri yöneterek materyalin ‘yaşamına’ devam etmesini sağlıyor.

Araştırmacılar amaçlarının ömür yaratmak olmadığını, canlılık özelliklerine sahip makineler üretmek olduğunu söylüyor. Biyolojik ve çevresel mühendislik profesörü Dan Luo, canlı bir şey üretmediklerini, ürettikleri gereçlerin daha evvel görülmemiş düzeyde canlıya benzediğini söylüyor.

DNA’lara işlenen bilgiler sayesinde malzeme, kendi metabolizmasına sahip ve kendi kendini yenileyip kendi kendine büyüyebiliyor. Gereç, yeni yapılar oluştururken eskiyen ve artık iş görmeyen kısımlarını da ortadan kaldırıyor. DNA zinciri ise özel bir sıvı yapısı içerisinde bulunuyor.

Tasarım hala ilkel olsa da daha organik ve daha canlı gibisi makinelerin yapılmasının önünü açacak. Araştırmacılar, gerecin ışığı algılamasını ve kendi kendine yemek bulabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Aşağıdaki görüntüde, araştırmanın başındaki isimlerden Shogo Hamada, malzemenin üretim sürecini ve muvaffakiyetlerini açıklıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap