1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bir Hacker: Araçlar Hareket Halindeyken Durdurabilirim

Bir Hacker: Araçlar Hareket Halindeyken Durdurabilirim

bir-hacker-araclar-hareket-halindeyken-durdurabilirim-yWOMR2gJ

İnternet ortamında L&M ismini kullanan bir hacker, GPS sistemleri üzerinden arabalara bağlandığını argüman etti. iTrack ve ProTrack isimli GPS programları üzerine ağırlaşan hacker, üretici şirketin tüm müşterilerine “123456” şifresini verdiğini fark etti. Kullanıcılara ilişkin giriş bilgilerini ele geçiren hacker, Fas, Hindistan, Filipinler üzere farklı ülkelerde arabaları bir mühlet izledi. Sonrasında arabalara müdahele etmek isteyen hacker, birkaç arabası durdurduğunu argüman etti.

Hacker işini o kadar uygun yapmıştı ki, müşterilere ilişkin olan eşsiz kimlikler, gerçek isimler, telefon numaraları, neredeyse tüm bilgilerini ele geçirmişti. Elde ettiği bilgileri kullanarak 4 farklı kullanıcıyla bağlantıya geçen hacker durumun gerçek olduğunu da bu halde ispat etmiş oldu. Kendisini gri şapkalı olarak tanıtan hacker, gayesinin kullanıcılar değil şirketler olduğunu belirtti. Hatta şirketlerden bu mevzuyla ilgili fidye bile istemiş fakat şirketler hackerı ciddiye almamışlar. Hackera nazaran şirketlerin tek kederi para kazanmak.

Hacker yaptığı açıklamada, tüm dünyada geniş kapsamlı bir trafik krizi de çıkarabileceğini tabir etti. Araçları denetim edebildiğini belirten hacker, tüm motorları kapatabileceğini söyledi. Zira kullanılan GPS donanımları için kullanılan programların arayüzünde seçenekler ile arabalar uzaktan denetim edilebiliyordu ve şayet araç 20 KM üzere bir süratle gidiyorsa motor kapatılabiliyordu. Hacker bunu ispatlamak içinde uygulamadan bir ekran imgesi paylaştı.

Tüm bunlardan sonra hackerı ciddiye alan yetkililer, hacker ile irtibata geçtiler. Hackerın istediği fiyatın yüksek olduğunu belirten şirket yetkilileri, teklifi ilk etapta reddettiler. Bu türlü bir durumla birinci defa karşılaştıklarını belirten şirket yetkilileri daha sonra hacker ile muahedeyi başarmışlar. Nasıl anlaştıkları konusunda hacker bir açıklama yapmadı lakin şirketlerin almaları gereken dersi aldıklarını, bundan sonra müşterilerinin güvenliklerine odaklanacaklarını söyledi.

Yorum Yap

Yorum Yap