1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Bir Daha Asla Unutamayacağınız 10 İşe Yarar İnternet Sitesi

Bir Daha Asla Unutamayacağınız 10 İşe Yarar İnternet Sitesi

bir-daha-asla-unutamayacaginiz-10-ise-yarar-internet-sitesi-XgOJUdMx

Bilgi kirliliğinin yaşandığı bir devirdeyiz, bu nedenle artık internette bile içimize kapanmış durumdayız. Daima girdiğimiz internet sitelerinin sayısı azalmaya başladı. Varsa birkaç toplumsal medya sitesi ya da uygulaması, haber siteleri ve görüntü siteleri dışında, internet artık pek de gereksinimimizi karşılamıyor üzere görünüyor. 

Halbuki hala aradığımız her şeyi internette bulabilir, canımız sıkıldığında sörf yapabiliriz. Farklı gayelere uygun, işe fayda ve farklı internet sitelerini derlediğimiz bu içeriği, sık kullanılanlara kaydetmek isteyeceksiniz. Lafı çok uzatmadan başlasak uygun olur.

Üzerine izleme aygıtı takılmış bütün deniz canlılarını anlık olarak takip edebileceğiniz yer: Ocearch

Köpekbalıkları ve kaplumbağalar üzere daima araştırma altındaki cinsler, doğal hayat ortamlarında takip ediliyorlar. Bilim insanları çeşitli araştırmalar için kimi canlılara takip aygıtları takıyorlar. Takip bilgileri ise anlık olarak bu site üzerinen paylaşılabiliyor. Tahminen çok sık girmeyeceksiniz, fakat yeryüzündeki rastgele bir canlının o an nerede olduğunu görmek tuhaf hissettirebiliyor.

 • www.ocearch.org

Siz nasıl isterseniz, o halde rahatlatan site: A Soft Murmur

Yağmur, rüzgar, dalga, fırtına üzere sesler doğal ortamı çağrıştırdıkları için üzerimizde rahatlatıcı tesire sahip olurlar. Hakikaten bu sesleri istediğimiz vakit istediğimiz ölçüde duyamayız. A Soft Murmur ise size neyi ne kadar duymak isterseniz, o kadar ses veriyor. Geride daima açık kalacak bir sekmede yer alacak sitelerden.

 • www.asoftmurmur.com

Aradığınız kitabı en ucuza nerede bulacağınızı gösteren site: Kitabınabak.com

Şayet bir kitap arıyor ve fiyatına kıymet veriyorsanız, bu sitede arama yaparak nerede en ucuza satıldığını kolaylıkla bulabilirsiniz. Google Alışveriş ya da Akakçe.com üzere hizmetlerin kitap için özelleştirilmiş versiyonu olduğunu söyleyebiliriz.

 • www.kitabinabak.com

Dinlediğiniz sanatkarlara nazaran yeni sanatkarlar önere müzik sitesi: Music-map

Şayet çok hoşlandığınız bir sanatçı ya da müzik kümesi varsa, artık tüm müziklerini ezberlediyseniz, bu site size emsal biçimlere sahip başka sanatkarları haritalıyor. Yek yapmanız gereken sevdiğiniz sanatkarın ismini aratmak. Akabinde açılan sayfada, ne demek istediğimizi çok âlâ anlayacaksınız. 

 • www.music-map.com

Türkiye’nin resmi müze ve galerilerini dolaşabileceğiniz site: Kültür Bakanlığı Sanal Gezinti

Google Arts & Culture üzere tanınan uygulamalarda Türkiye’ye ait ayrıntılı bilgilere ulaşmak biraz güç. Bunun yerine Kültür Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan Sanal Gezinti hizmetiyle, ülkemizin dört bir yanına sanal tipe gidebilirsiniz. 

 • Kültür Bakanlığı

Rastgele bir sözün, bütün dünya lisanlarındaki karşılığını anında veren site: Translatr

Bir söz çok şeyi değiştirir. Google Translate üzere servislerin tıpkı anda iki lisan ortasında çeviri yaptıklarını biliyoruz. Bu site ise yazdığınız kelimeyi tıpkı anda istediğiniz kadar lisana çevirerek karşılıklarını veriyor. Dünya lisanlarına tek bir söz üzerinden bakmak, aslında size çok şey gösteriyor.

 • Translatr

Satranç öğreten, oynatan, turnuvalara katılabileceğiniz site: Lichess

Satranç birçok insanın ilgisini çekmeyebilir, lakin yüzyıllardır dünyanın en çok oynanan oyunları ortasında yer alıyor. Bu site üzerinden satrancın temellerini öğrenebilir, kendinizi başka beşerlerle anlık maçlar yaparak geliştirebilirsiniz. Ayrıyeten turnuvalara katılabilirsiniz. Site, tarihi satranç maçlarını atılım atak bulabileceğiniz bir arşiv de sunuyor. 

 • Lichess.org

1984’ten bu yana çekilen tüm uydu fotoğraflarını bulabileceğiniz site: Google Earth Engine

Google Earth, uzay ajansları ve çeşitli uydular tarafından çekilen fotoğrafları dünyayla paylaşmaya başlayalı çok uzun vakit geçti. Bu sitede, Google Earth öncesinde bile çekilip arşivlenmiş uydu imajlarıyla, 1984 yılına kadar geriye gidip her yeri incelemeniz mümkün. Bir örnek çabucak aşağıda yer alıyor:

()

 • earthengine.google.com

Düşük çözünürlüklü fotoğraflarınızı yüksek çözünürlüklü yapan site: Lets Enhance

Şayet düşük çözünürlüklü ve kıymetli fotoğraflarınız, görselleriniz varsa bu site sayesinde daha net ve yüksek çözünürlüklü hale dönüştürmeniz mümkün. Pek çok uzmandan tam not alan servisi kullanmak büsbütün fiyatsız. Ayrıyeten bunun için gelişmiş yapay zeka sistemlerini kullanıyor. 

 • letsenhance.io

​​Eğer sizin de aklınıza gelen kullanışlı ve ilgi cazip internet siteleri varsa, yorumlar kısmında herkesle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap