1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. ‘Binance’ Büyük Bir Hack Olayıyla Karşı Karşıya

‘Binance’ Büyük Bir Hack Olayıyla Karşı Karşıya

binance-buyuk-bir-hack-olayiyla-karsi-karsiya-XXb8BF1C

Kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiren bir haberle karşınızdayız. Bugüne kadar kripto para üniteleri üzerinde manipülasyon savlarıyla gündeme gelen 'Binance', bu defa de büyük bir bir vurgunla karşı karşıya kaldı. Çalınan Bitcoin ölçüsü 7.000 civarında ve pahası yaklaşık 40 milyon dolar. Borsanın sıcak cüzdanından çalındığı belirlenen Bitcoin'ler farklı bir cüzdana aktarıldı. Binance tarafından yapılan açıklamalarda bilgisayar korsanlarının API anahtarlarını ve iki faktörlü doğrulama kodlarının çalındığını belirttiler. Elbette öteki bilgiler de çalınmış durumda. 

“Sıcak Cüzdan nedir?” diye soracak olursanız, sıcak cüzdan kripto paraların internet ortamında bekletilmesidir. Şöyle ki; sahip olduğunuz 1 Bitcoin var diyelim. Siz 1 BTC'nin yarısını borsada kıymetlendirmek istiyorsunuz ve yarısını da saklamak istiyorsunuz. Borsada değerlendireceğiniz kısım sizin sıcak cüzdanınızı, öbür kısmı büsbütün offline olarak saklamak ise soğuk cüzdanınızı oluşturur.

Binance tarafından yapılan açıklamalara nazaran çalınan Bitcoin ölçüsü, borsanın toplam varlığının yüzde 2'sini oluşturuyor. Ayrıyeten Binance'ın güvenlik sistemlerinin ikazları sonucunda para çekme süreçlerinin durdurulduğu tabir ediliyor. Binance tarafından yapılacak olan soruşturmalar sonuçlanıncaya kadar da borsaya kripto para yatırılamayacak ve borsadan kripto para çekilmesi engellenecek. Bu durumun ne kadar süreceği ise netlik kazanmadı. Şu an için bu hırsızlık olayından kaç kişinin etkilendiği bilinmiyor. Fakat yapılan açıklamalarda bu kaybın Binance tarafından 2018 yılında kurulmuş olan güvenlik varlık fonu (SAFU) tarafından karşılanacağı bildirildi.

Yaşanan hack olayının akabinde toplumsal medyada hususla ilgili pek çok niyet paylaşıldı. Bu kanılardan en dikkat alımlı olanı ise Bitcoin'in yükselmeye başladığı bir periyotta neden bu türlü bir durumun yaşandığıydı. Zati çok uzun vakittir yatırımcısını üzen kripto para piyasalarında bu türlü bir hack olayının gerçekleşmesi Bitcoin'i nasıl etkileyecek, vakitle göreceğiz.

Saatlik grafikler incelendiğinde ise gece saatlerinde önemli bir düşüş yaşayan Bitcoin, şu an 5.800 dolar (yaklaşık 36 bin TL) düzeylerinde devam ediyor. 

Yaşanan bu gelişmeler sonucunda kripto para piyasalarına olan itimat bir kere daha sarsılmış oldu. Şu ana kadar büyük borsaların neredeyse tamamı bir formda hack olayına maruz kaldılar. 

Yorum Yap

Yorum Yap