1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bilimsel Araştırmalara Göre Sevilen Bir İnsan Olmanın 10 Yol

Bilimsel Araştırmalara Göre Sevilen Bir İnsan Olmanın 10 Yol

bilimsel-arastirmalara-gore-sevilen-bir-insan-olmanin-10-yol-vFLA768r

Günlük hayatın gerilimi ve birçok sürpriz gelişmeyle birlikte beşerlerle olan münasebetlerimiz de değişime maruz kalabiliyor. Bu durum kimi insanların atlatabildiği bir sorun olsa da birçok insanın da içine kapanmasına neden olabiliyor.

Bu yazımızda bilimsel araştırmaların onayladığı 10 adet ögeye göz atacağız. Bu ögelerin her birinin bilimsel olarak beşerlerle olan bağlarımızı olumlu tarafta etkilediği biliniyor.

1. Beden lisanını taklit etmek:

Birinci bakışta biraz garip üzere görünse de karşımızdaki kişinin jest ve mimiklerini taklit etmek daha olumlu bir bağlantının altın anahtarı. Karşınızdaki kişinin beden lisanını taklit etmenin güzel bir bağlantı sağladığı bilimsel olarak onaylanmış bir gerçek.

2. Birlikte daha fazla vakit geçirmek:

Bir şahısla ne kadar çok vakit geçirilirse o kadar yakınlaşıldığı herkesin kabul ettiği bir gerçek. Bilimin “maruz kalma etkisi” olarak isimlendirdiği bu durum, insanların sık sık gördüğü şeyi vakitle daha fazla sevmesiyle ortaya çıkıyor. Bilim, bunun insanın tabiatında olduğunu birçok farklı araştırmayla kanıtlıyor.

3. Övgüyü denetim altına almak:

Her insan övgü ve iltifattan hoşlanır. Pekala bir bireye rastgele birini tanımlarken kullandığınız sıfatların sizinle ilişkilendirildiğini biliyor muydunuz? Bu tarifin mucidi olan IFL Science, “herhangi birini kibar ya da zeki olarak tanımlarsanız beşerler sizi de bu sıfatlarla tanımlar” diyor. Buna ek olarak sık sık yapılan iltifatların ve övgülerin de karşıt tesir yarattığı bilimsel bir gerçek. Vaktinde yapılan ve üzerine düşünülmüş olan övgünün ziyadesiyle yapan olduğuysa bir öteki gerçek.

4. Keyifli kalmak:

Hiç kimse etrafında daima somurtan ve mutsuz olan birini görmek istemez. Çünkü çevrenizdeki rastgele birinin düşük modu sizi de bir oldukça etkileyecektir. Beşerlerle olan bağlarınızın daha sağlıklı ve kalıcı olmasını istiyorsanız keyifli görünmeyi unutmamanız gerekiyor. Etrafında keyifli ve müspet insanların yer aldığı insanların daha başarılı ve verimli olduğu da kanıtlanmış bir durum.

5. Kusur yapmak:

Biraz garip üzere görünse de kusur yapmak insanların size olan bakış açısını olumlu istikamette tesirler. Sanılanın bilakis daima harika üzere görünmeye çalışmak sizi çok daha berbat bir pozisyona koyuyor. Yanılgı yaptığınızı ve yapabileceğinizi insanlardan saklamamak sizin için ve etrafınız için çok daha yararlı olacaktır.

6. Küçük dokunuşlar yapmak:

Birçok bilimsel araştırma, ikili alakalarda ve günlük yaşantımızda bağlantı halindeyken ufak dokunuşların yararlı olduğunu söylüyor. Omuza yahut kola yapılan küçük dokunuşlar daha sıcak bir ruh hali sunduğu için alakaları direkt etkiliyor ve karşınızdaki kişinin sizi daha olumlu biri olarak görmesini sağlıyor.

7. Gülümsemek:

Dördüncü unsurda de belirttiğimiz üzere olumlu güç yaymak son derece değerli. Etrafınızdaki insanların sizi katı biri değil de şirin biri olarak hatırlaması hem hafızalardaki yerinizi sabit kılar hem de ilişkilerinizdeki bağı kuvvetlendirir.

8. Sevildiğini hissetmek:

Birçok deneyle kanıtlanmış olan bu gerçek, rastgele birinin bizden hoşlandığını ya da sempati duyduğunu düşündüğümüzde ona daha yakın hissettiğimizi kanıtlıyor. Bu da ebediyen olumlu bir profille yaşamayla olabilecek bir durum.

9. Mizah anlayışına sahip olmak:

Elbet ki bir beşerden etkilenmemize sebep olan en kıymetli etkenlerden biri mizah anlayışı. Kaliteli sayılabilecek seviyede mizah anlayışına sahip olan insanların her ortamda sevildiği kabul edilmiş bir gerçek.

10. İnsanları dinlemek:

Biriyle sağlıklı bir ilgi kurmanın en temel kaidesi gerçek formda tanımak olsa gerek. Yanlışsız tanımanın birinci kademesi da karşımızdaki kişinin anlattıklarına kulak vermekten geçiyor. Böylelikle gerçek biçimde tanıdığımız beşerlerle olan bağlantılarımız çok daha sağlıklı olacaktır.

Üstte listelediğimiz unsurların her biri IFL Science tarafından bilimsel araştırmalara dayanarak resmiyete kavuşturulmuş ögeler. Natürel ki her beşerde birebir etkiyi yaratması mümkün değil lakin toplum tarafından sevilmenin esas kuralları olarak üstteki unsurları örnek gösterebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap