1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Beyin ve Vücut İlişkisine Dair Yeni Bulgular Keşfedildi

Beyin ve Vücut İlişkisine Dair Yeni Bulgular Keşfedildi

beyin-ve-vucut-iliskisine-dair-yeni-bulgular-kesfedildi-1PGPXrrf

18 Nisan tarihinde Arkansas Üniversitesi araştırmacıları tarafından yayımlanan bir araştırmaya nazaran, beynin motor korteksinde bulunan nöronlar ortasında beklenmedik bir iş kısmı gerçekleşiyor. Bulunan bulguların, bilim adamlarını beynin bedeni nasıl denetim ettiğine bir adım daha yaklaştırabileceği ve makul sinirsel hastalıklara ışık tutabileceği argüman edildi.

Fare beyninde bulunan motor korteksi üzerinde deney yapan araştırmacılar, nöronların iki kümeye ayrıldığını keşfetti. Birinci küme “dıştan odaklı” nöronlar olarak isimlendirildi. Bu nöron kümesi, bedenin çeşitli kısımlarını denetim edebiliyor ve bu beden kısımlarıyla etkileşimde kalabiliyor. “İçten odaklı” olarak isimlendirilen ikinci nöron grubuysa sırf birbirleriyle etkileşime girebiliyor ve bedenin öteki kısımlarına rastgele bir sinyal göndermiyor. Ayrıyeten, motor korteksinde bulunan nöronlarda ketleme artırıldığında dıştan odaklı nöronlar içten odaklı nöronlara dönüşebiliyor.

Fizik profesörü Doçent Tabip Woodrow Shew, “Ketleyici sinyallerde yapılan değişimler, birçok beyin hastalığına sebep oldu” biçiminde bir açıklama yaptı. “Motor korteksindeki ketlemeyi arttırdığımızda, bedeni yönetmekle sorumlu olan nöronlar daha içten odaklı nöronlara dönüştüler. Bu da motor korteksinden kaslara gönderilen sinyallerin, olağan koşullarda beyinde bulunmayan ‘karışık’ içsel sinyaller tarafından bozulmuş olabileceğini gösteriyor.”

Seçkin fakat önemli bir sinirsel rahatsızlık olan Rett Sendromu, beyindeki ketlemede artış yaşanmasıyla ilişkilendirilen beyin hastalıklarından bir tanesi. Shew, elde ettikleri bulgular ışığında, Rett Sendromu’nun muhtemel tesirlerini daha fazla araştırmayı planlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap