1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Beyin Sinyallerini Konuşma Seslerine Çeviren Cihaz

Beyin Sinyallerini Konuşma Seslerine Çeviren Cihaz

beyin-sinyallerini-konusma-seslerine-ceviren-cihaz-baduvPdA

San Francisco Kaliforniya Üniversitesi’ndeki (UCSF) araştırmacılar, konuşma kabiliyetini kalıcı olarak kaybetmiş bireylerin beyin sinyalleri sayesinde tekrar seslerini duyurabilecekleri bir implant geliştiriyorlar. Beyin sinyallerini anlaşılabilir konuşma çıktılarına dönüştüran bu makine arayüzü, makine öğrenme teknolojisi sayesinde niyetleri okumaya çalışmak yerine hudut komutlarını tahlil ederek bunları hedeflenen konuşma çıktıları olarak sanal bir sese dönüştürüyor.

Varsayım edebileceğiniz üzere sonuçlar kusursuz değil. Aygıt, şahısların sesini çoğunlukla anlaşılabilir bir biçimde dışarıya aktarsa da vakit zaman anlaşılmaz cümleler kurduğu da oluyor. Tekrar de genel olarak baktığımızda bu husustaki evvelki çalışmalardan daha güzel sonuçlar elde ettiğini söyleyebiliriz. Bilim insanları, beyin arayüzünde daha ağır elektrotların ve daha güçlü bir makine öğrenme teknolojisinin bulunduğu daha gelişmiş bir sistem de test ediyor. Hedef, daha karmaşık lakin gelişmiş bir aygıt ile doğruluğu en üst düzeye çıkarmak. Geliştirilen teknolojinin negatif yanı, sistemin evvelce eğitilememesi. Olumlu yanı ise rastgele bir kişi tarafından kullanılabilmesi.

Bu çalışmaların kesin bir eser ortaya çıkarması uzun bir müddet alacak ve bu bahiste nasıl bir yol izleneceği tam olarak bilinmiyor. Sonuca ne vakit ulaşılacağı tam olarak bilinmese de hedef epeyce kolay; ALS, Parkinson ya da konuşma kaybını kalıcı olarak kaybetmiş şahıslara seslerini yine duyurabilecekleri bir aygıt ortaya çıkarmak. Böylelikle bu bireylerin toplum ile olan bağlantısı güçlenecek ve rahat bir ömür için topluma daha az bağlı olacaklar.

Yorum Yap

Yorum Yap