1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Balinaların Stokladığı CryptoPunks Nedir? Neden Çılgınca Yükseldi?

Balinaların Stokladığı CryptoPunks Nedir? Neden Çılgınca Yükseldi?


Temmuz ayına kadar, şimdiye kadar satılan en kıymetli 15 NFT’den beşi CryptoPunks. Kümenin en değerlisi, 4.200 ETH yahut 7.58 milyon dolara satılan CryptoPunk #3100 oldu. Kripto para, 2017’de 76 dolar kıymetinde başladı ve o vakitten bu yana bedeli süratle arttı. Bu animasyonlu karakterler neden değiştirilemez tokenler kadar pahalı? Kendinize ilişkin bir CryptoPunk’u nasıl yakalarsınız?

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, bir Ethereum balinası, CryptoPunks alım çılgınlığına başladı. Bir cüzdan, 24-29 ETH ortasında değişen fiyatlarla 100’den fazla CryptoPunks NFT’leri satın almaya başladı ve 6 milyon doların üzerinde harcama gerçekleştirdi. Elinde başkan altcoin Ethereum’dan çok fazla bulunan balinanın satın alımlarını durdurmadığı görülüyor. Bu durum CryptoPunks fiyatının da süratli yükselmesine katkıda bulundu.

CryptoPunks nedir ve neden bu kadar bedelliler?

Ethereum Blockchain’inde tam olarak 10.000 CryptoPunk karakteri vardır. Bu karakterler tahsil edilebilir ve Larva Labs adlı bir şirket tarafından dünyaya bırakılmıştır. Larva Labs’ın kurucuları, Autoglyphs’i de kuran iki Kanadalı yazılım geliştiricisi Matt Hall ve John Watkinson’dur. CryptoPunks, NFT olarak işlem görür, bu da bedellerinin, olağan sanat ticareti üzere, halkın algısı yoluyla arttığı anlamına gelir. 

Her CryptoPunk, dijital varlığın kolektif pahasına katkıda bulunan eşsiz bir estetiğe sahiptir. CryptoSlam’e göre Larva Labs’ın toplam süreç hacmi en az 200 milyon dolarCryptoPunks maliyetleri ETH’de 30.000 ila 10 milyon dolar ortasında değişiyor. Kimileri için CryptoPunks bir çeşitlendirme taktiği, kimileri için ise yalnızca bir oyun.

Birtakım beşerler CryptoPunks durumunu kripto para portföylerini renklendirmenin ve çeşitlendirmeye katkıda bulunmanın bir yolu olarak görüyor. Diğerleri bunu poker üzere bir kumar tekniği olarak görüyor. Mart ayında, ünlü YouTuber Logan Paul, 170.000 dolarlık CryptoPunks satın aldığını açıkladı. Doğru, Logan Paul ayrıyeten Dink Doink altcoin için bir pump ve dump planı yürütmekle de suçlanıyor. Bu nedenle takip edilecek en mantıklı etkileyici olmayabilir.

Satılık CryptoPunks nasıl bulunur?

Larva Labs, CryptoPunk’ları hakkında, “Başlangıçta, Ethereum cüzdanı olan rastgele biri tarafından fiyatsız olarak talep edilebilirdi, lakin 10.000’in tamamı süratli bir halde talep edildi. Artık, yeniden Blockchain’e gömülü olan pazar yeri aracılığıyla birinden satın alınmaları gerekiyor.” dedi. Satılacak NFT‘leri bulmak için CryptoPunks pazarına gidin. Kırmızı art plana sahip punklar satışta, mavi art plana sahip punklara ise talep var.

Bu tokenler nasıl satın alınır ve spekülatif NFT aksiyonuna nasıl katılınır?

Temelleri temel almayan lakin sanatsal ve tahsil edilebilir bir pahası olan bir dijital varlığın peşindeyseniz, kendinize ilişkin bir CryptoPunk satın almak istiyor olabilirsiniz. CryptoPunks’u sırf Ether kripto para ünitesiyle satın alabilirsiniz, bu nedenle işi halletmek için evvel kâfi ETH satın almanız gerekir. Yazım sırasında bir ETH 3.078 dolar pahasında. Yeterli ETH’ye sahip olduğunuzda, MetaMask adlı bir Google Chrome eklentisi edinmeniz gerekir. Eklenti, pazarda punklara teklif vermenize, satın almanıza ve satmanıza müsaade verir.

Yorum Yap

Yorum Yap