1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Avrupa Birliği, Sosyal Medya Platformlarıyla Anlaştı

Avrupa Birliği, Sosyal Medya Platformlarıyla Anlaştı

avrupa-birligi-sosyal-medya-platformlariyla-anlasti-Y7NielTX

Avrupa Birliği, uzun yıllardır yürürlüğe girmesi için lobi faaliyetleri yürüttüğü internet yasasını geçtiğimiz aylarda onaylamıştı. Telif hakkı sahiplerinin, internette ve toplumsal medyada yer alan her şey için hisse almasına ve Avrupa Birliği'ne belirli oranda hisse verilmesine sebep olacak yasa tasarısı konusunda bütün pürüzler giderildi.

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Dijital İç Pazardan Sorumlu Lider Yardımcısı Andrus Ansip; Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi'nin Facebook, Twitter ve Google üzere internet platformları ile kesin muahedeye vardığını duyurdu. Buna nazaran yeni periyotta telif hakkı uygulamasında daha çağdaş bir sisteme geçilecek.

Andrus Ansip, yapılan muahedenin ayrıntılarını kamuoyu ile paylaşmayacaklarının altını çizdi. Bununla birlikte zati bir formda dayatılacak olan yasa kelam konusuyken, muhtemelen telif fiyatı konusunda bir orta nokta bulundu ve fikri mülkiyet hakları ile ilgili muahedeye varıldı.

2016 yılından beri gündeme gelen yasa da böylelikle nihayete ermiş oldu. Muahedenin ayrıntıları basına yansıdığında sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yorum Yap

Yorum Yap