1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Araştırma: Altcoin Sezonu Geliyor Ama XRP ve EOS Partide Yok!

Araştırma: Altcoin Sezonu Geliyor Ama XRP ve EOS Partide Yok!

arastirma-altcoin-sezonu-geliyor-ama-xrp-ve-eos-partide-yok-NrBjSQ8i

Coin Metrics tarafından yapılan tahlil, altcoin döneminin yakında gerçekleşebileceğini açıkladı fakat tüm yüksek bedelli kripto para üniteleri yükseliş momentumunun tadını çıkarmayacak.

Bölümdeki data sağlayıcısı Coin Metrics, ‘State of the Network’ isimli bülteninde altcoin’leri ve bu yıl şimdiye kadarki etkileyici performanslarını araştırdı. 2017 kripto para patlaması sırasında yükselen altcoin’lerin birçoklarının artık ‘öldüğünü ve gittiğini’ yerini yeni bir DeFi varlık tipinin aldığını kabul etti. Bitcoin ve Ethereum’a akan yeni sermaye ile bu paranın bir kısmının altcoin’lere akmaya başlayabileceğini de kelamlarına ekledi.

Rapor, kurumsal yatırımın büyük ölçüde mevcut rallinin ardında olduğunu ve kurumların altcoin’lere karşı çok temkinli olduğunu kabul etti:

“Altcoin yatırımı büyük ölçüde bir perakende fenomeni olarak kabul edilir. Kuruşluk pay senetlerine benzeri halde, çoklukla büyük çıkarlar arayan ferdi yatırımcılar tarafından yönlendirilir.”

XRP ve EOS Partide Olmayacak

Aralık 2020’nin başından bu yana getirilere bakıldığında, Bitcoin ve Ethereum‘un öteki Katman 1 blok zincirlerinin birçoklarından daha yeterli performans gösterdiği ortada. Bununla birlikte, birkaç yüksek pahalı kripto para ünitesi de tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaşarak güzel performans gösterdi.

Bu eğilimin iki değerli istisnası var; Ripple’ın XRP’si ve Block.one’nin EOS’u. Kripto para topluluğunun eski sevgilileri için göze çarpan kırmızı grafikler, XRP’nin 1 Aralık’tan bu yana %54.6 kaybettiğini ve EOS’un birebir periyotta %7.5 paha kaybettiğini gösteriyor.

Ripple’ın problemleri nihayet SEC ile olan savaşı kaybettiğinde ve satış başladığında başladı. Kasım ayının sonundaki en yüksek düzeyi olan 0.70 dolardan bu yana XRP, bugün 0.29 doların altındaki fiyatlarına gerileyerek neredeyse %60 oranında düşüş yaşadı. Ripple yöneticilerinin zulalarını sattıklarına dair raporlar gelirken, Grayscale XRP Trust’ı kaldırdığını duyurdu.

Block.one’nin meseleleri o kadar da berbat değil lakin var. Şirket CTO’su Dan Larimer bu ayın başlarında istifasını duyurdu ve proje için geliştirme yahut eser cephesinde çok az şey yapıldı. Geçtiğimiz yıl, EOS aylardır yatay seyreden bir grafikte %23 kaybetti. Şubat 2020’nin en yüksek düzeyi olan 5,40 dolardan bu yana %50 kıymet kaybetti ve Nisan 2018’de 22 doların üzerindeki tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden bu yana EOS %87 oranında kayıp yaşadı.

2021’de Şimdiye Kadarki En Yeterli Altcoin’ler

Altseason güneşinin tadını çıkaranlar ortasında Polkadot (DOT), Binance Coin (BNB), Chainlink (LINK) ve natürel ki Ethereum (ETH) var lakin artık nitekim bir altcoin olarak isimlendirilmemesi gerekiyor.

Coin Metrics, Cardano, Decred ve Dogecoin’i 1 Aralık’tan bu yana üç rakamlı yarar elde ederek Bitcoin’in kendisinden daha uygun performans gösteren üç kripto para ünitesi olarak vurguladı.

Yorum Yap

Yorum Yap