1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple’ın sonraki işlemci hamlesi için tarih verildi!

Apple’ın sonraki işlemci hamlesi için tarih verildi!


En son çıkan Apple Silicon işlemcilerde 5nm üretim teknolojisi kullanılıyor. Sağlam bir kaynağın argümanına nazaran Apple, 2022 yılında büyük bir geçiş gerçekleştirerek 3nm işlemci üretmeye başlayacak. Şimdi 2021 yılının Apple eserleriyle tanışmamış olsak da 2022 sonunda tanışacağımız eserler yeni bir işlemci atılımı olacak.

Apple, 2022 yılında 3nm işlemci üretecek

Daha evvel Apple hakkındaki sızıntılarıyla tanınan DigiTimes’a nazaran TSMC, Apple’ın 3nm işlemci üretimi için siparişi aldı. Tıpkı kaynak dün de yeni jenerasyon MacBook Pro’ların üretime girdiğini söyleyerek diğer bir tesir yaratmıştı. Apple, M1 ve A14 üzere işlemcilerinde 5nm üretim teknolojisini kullanıyor. Analistler bu yıl çıkacak iPhone’ların işlemcisi A15 için nanometrik pahada düşüş beklemezken, Mac’lerde yer alacak M1X işlemcisi için 4nm üretim teknolojisi bekliyor.


5nm olarak üretilen Apple A14

İşlemcinin nanometrik pahasının azalması, transistörler ortasındaki aranın azalmasıdır. Bu kıymet azalınca üreticiler iki seçeneğe gidebilir; ya geçen yılki işlemcilerinin tıpkı performansını daha düşük güç tüketiminde sunarlar, ya da birebir güç tüketiminde daha performanslı işlemci sunarlar. Güç tüketimi ile nanometrik paha ortasında bir hakikat orantı olduğu için üreticiler daha düşük güç tüketimi sağlayıp hem ısınmayı azaltabilir, hem de pil ömrünü artırabilir.

Apple Silicon işlemciler için her yeni jenerasyonda nanometrik bedelde düşüş beklentilerimiz oldu. Çünkü Apple, ürettiği işlemcilerde en üst performansı hedeflerken bunu düşük ısı ve stabil kullanımla yapmaya çalışıyor.


4nm olarak üretilmesi beklenen Apple M1X

Bilhassa içerisinde pasif soğutma bulunan aygıtlarda nanometrik pahanın düşük olması güç tüketimini azalttığı için kıymetlidir. Görünüşe nazaran Apple, gelmekte olan A15 işlemcisi için 4nm üretim planlamıyor lakin A16 işlemcisi 3nm fabrikasyon sürecinden geçmiş olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap