1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple, Macbook Pro’da TouchBar’ı kaldırabilir

Apple, Macbook Pro’da TouchBar’ı kaldırabilir


Apple’ın Macbook Pro’larla hayatımıza kattığı TouchBar’ı, gelecek modellerde görmeyebiliriz. Kısa mühlet evvel Apple’ın aldığı bir patent bu gelişme için ipucu verdi. Ardından ortaya çıkan konsept dizaynlar, Apple Macbook Pro için TouchBar yerine Apple Pencil gelebileceğini gösterdi.

Konsept dizayna nazaran, TouchBar’ın boyutu küçülecek ve yeri değişecek. Lakin şirketin, TouchBar’ı kaldırma ihtimali de söylentiler ortasında yer alıyor.

Macbook Pro için TouchBar yerine Apple Pencil ihtimali gündeme geldi

Apple’ın geçtiğimiz günlerde ABD Patent ve Marka Ofisi‘ne yaptığı yeni patent başvurusu, dikkat alımlı bir ihtimali güçlendirdi. Şirket, Macbook Pro’yla Apple Pencil’ı bir ortaya getireceği sistemin patentini aldı. Patent çizimlerinde ise kalemin, TouchBar’ın yerine geldiğini görüyoruz. Çizimi aşağıda görebilirsiniz.

Apple, Macbook Pro modellerinde TouchBar yerine Apple Pencil kullanacak tezinden sonra ise ortaya çıkan konsept dizaynlar heyecan yarattı. Konsepte dizayna nazaran ToucBar’ın yeri, Apple Pencil’ın yanı olacak. Heyecanın asıl sebebi ise kalemin tıpkı vakitte dokunmatik ekranlı bir Macbook’u işaret etmesi diyebiliriz. Fakat bu ihtimal hakkında Apple’dan gelen eski tarihli açıklamalar olumlu tarafta değil.

Steve Jobs hayattayken bu husus hakkında, dokunmatik ekranlı Macbook ergonomik olmayacaktır, demişti. Jobs, dokunmatik ekranın birinci etapta kullanıcılara şahane geleceğini fakat ilerleyen süreçte yorucu olacağını söylemişti. Birebir bahis üzerine Apple yöneticilerinden Craig Federighi de açıklama yaptı. MacOS Big Sur ile Macbook modellerine dokunmatik ekran gelecek argümanlarına karşılık olarak konuşan Federighi, Macbook modellerine dokunmatik ekran dayanağının gelmeyeceğini belirtmişti.

Yorum Yap

Yorum Yap