1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple, çocuk güvenliği hakkında yeni bilgiler verdi

Apple, çocuk güvenliği hakkında yeni bilgiler verdi


Apple, güvenlik konusunda tüm aygıtlarına en uygun müdafaayı vaat ediyor. Bugüne kadar iPhone’larıyla kullanıcılarına itimat veren üretici, yeni yazılımlarıyla bunu daha da yeterli bir hale getiriyor.

Bilindiği üzere Apple, kısa müddet evvel çocuk cinsel istismarlarına karşı yeni bir özelliğini duyurdu. CSAM ismi verilen bu özellik, iOS 15 ile bir arada desteklenen tüm modellere sunulacak. Ama kullanıcıların şimdi bu yenilik hakkında başlarında çok fazla soru işareti bulunuyordu. Neyse ki Apple kısa müddet evvel gerçekleştirdiği bir toplantı da tüm merakları giderdi.

Apple’ın yeni CSAM özelliği, sadece iCloud’daki fotoğraflarda çalışacak

Apple, bugün yeni CSAM algılaması hakkında kullanıcılara kimi bilgiler verdi. Bu bağlamda iOS 15 ile bir arada sunulacak olan bu özellik, sadece iCloud Fotoğrafları’nda depolanan fotoğraflarda geçerli olacak. Lakin firma ilerleyen vakitlerde bunun görüntüler içinde olabileceğinin sinyallerini verdi.

Öte yandan ABD’li üretici, CSAM özelliğinin nasıl devre dışı bırakıldığına da tekrar dikkat çekti. Bu bağlamda kullanıcılar yeni güvenlik özelliğini kullanmayı tercih etmez ise, iCloud Fotoğraflar’ı devre dışı bırakması yetecektir. Böylelikle uygulama art planda çalışmaz ve rastgele bir bilgilerinize de erişmez.

Sunucu taraflı çalışan bu özellik, alıcıya gelen fotoğrafları otomatik olarak tarayarak denetleyecek. Şayet burada çocuk istismarını tetikleyen bir görsel olduğunda o fotoğraf otomatik olarak bulanıklaştırılacak ve kullanıcıya ihtar olarak bildirilecek.

Apple’a nazaran CSAM algılama sistemi, öbür şirketler tarafından kullanılan sunucu taraflı uygulamalardan çok daha düzgün. Şirket öbür uygulamaların her fotoğrafı taradığını öne sürerken, kendi algılama sistemlerinin ise yalnızca CSAM imgeleri içeren fotoğraflarda çalışacağını tabir etti.

Yorum Yap

Yorum Yap