1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Anket: Favori Sosyal Medya Uygulamanız Hangisi?

Anket: Favori Sosyal Medya Uygulamanız Hangisi?

anket-favori-sosyal-medya-uygulamaniz-hangisi-n9t1XfXl

15 yıl evvel ABD’li bir öğrencinin kurduğu Facebook, günümüzün en büyük teknoloji monopollerinden birisi haline geldi. Kendi kimliklerimizi, şahsî ilgi alanlarımızı yıllar boyunca Facebook’un maviş arayüzün aktardık. Arkadaşlarımızla sanal bir ortamda buluşmak ve konuşmak, onlarla özel anlarımızı paylaşmak güzelimize gitmişti. 

Sonra Twitter ve Instagram ve YouTube derken toplumsal medya, klasik medyayı alaşağı etti. Artık televizyon izlemiyor telefonlarımıza bakıyoruz. Artık haber programları yerine Google’ın ilgi alanlarımıza nazaran sunduğu haberlere göz atıyoruz. Artık ana sayfa akışında, bize uygun olduğu düşünülen şeyleri görüyoruz. Artık, toplumsal medya mecralarında onbinlerce firmanın reklamları için birer maksat pozisyonundayız.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un ana uygulaması dahil Instagram ve WhatsApp’da 5-6 saatlik erişim sorunu yaşandığında, toplumsal medyanın bizden neler alıp götürdüğünü fark etme talihi yakaladık. Elbette toplumsal medya ve reklamlar büsbütün makûs şeyler değiller. Günümüzde pek çok dinamik, bu ortamlara bağlı olarak gelişim gösteriyor. Her şeye karşın son birkaç yıldır ipin ucu ziyadesiyle kaçmış durumda.

Cambridge Analytica skandalıyla milyonlarca insanın şahsî bilgilerinin çalınması büyük bir örnekti, bir anda işin karantık tarafını görmüştük.

Telefonlarımız yanımızda değilken telaş hissettiğimiz (nomofobi), olup bitenden habersiz kaldığımızda yaşadığımız tasa durumu (fomo) bilimsel olarak literatüre gitmiş olan hastalıklar. Artık “dijital detoks” isminde tekniklerle toplumsal medyanın tesirlerinden kurutulup, gerçek hayata dönmeye çalıştığımız kimi teknikler popülerleşiyor.

Tüm bunların haricinde şahsî bilgilerimizin güvenliği, fiyatsız bir serviste asıl eserin bizim olmamız durumu da yeteri kadar can sıkmaya başladı. Unutmayın ki fiyatsız olarak kullandığımız toplumsal medya mecralarının her biri ticari korkular güden firmalar. Rekabet ortamında daha çok bilginin, daha çok para manasına geldiğini görüyorken saf şeyler düşünmek çok sıkıntı.

Şu anda birdenbire 15 yıl öncesindeki koşullara dönsek, neler olabileceğini hayal etmek hakikaten çok çok güç. Lafı daha fazla uzatmadan, mevcut toplumsal medya mecralarıyla ilgili niyetlerinizi alalım.

Yorumlarınızı da bekliyoruz!

Tek Soruluk Dev Anket köşemiz, her hafta cuma günleri gündemdeki bir bahis hakkında okuyucunun fikir sunmasına imkan tanır. Anketler, yayınlanan cuma gününü takip eden hafta sonu boyunca iştirake açık olurlar. Sonuçlar ve sonuçların ayrıntılı tahlili, her pazartesi günü Webtekno'da yayınlanır.

Yorum Yap

Yorum Yap