1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Analist Uyardı: Bu 2 DeFi Altcoin’i Düşüşe Başlayabilir!

Analist Uyardı: Bu 2 DeFi Altcoin’i Düşüşe Başlayabilir!


2020 yazından bu yana DeFi altcoin piyasası 40 kat büyüdü. Yazının yazıldığı sıralarda, TVL değeri 73,39 milyar dolara ulaştı. Bu fonların çoğu, yatırımların DeFi fonlarına teminat olarak bıraktığı veya aldığı borç verme/alma protokolleriyle sağlanmaktadır. DeFi’lerin temel özelliğidir budur ve toplam kilitli değerin yarısından fazlasını temsil etmektedir. AAVE ve Compound’ta sektörün önde gelen ve sıklıkla bahsedilen token’leridir. Makalenin devamında, iki DeFi platformuna yönelik artan talebe göz atacağız. Ardından, SEC Başkanı Gary Gensler’ın DeFi’leri ilgilendiren açıklamaları bulunuyor. Ayrıntılar şu şekilde…

Defi altcoin projeleri AAVE ve Compound’ta neler yaşandı?

Her iki altcoin’de, son 7 günde %10’un üzerinde yükselmeyi başardı. COMP %20 ile Aave’nin bir adım önüne geçerken, Bitcoin’in 44.000 doların üzerinde zaman geçirmesi, piyasasının ralli yapmasına büyük katkıda bulundu. Ancak COMP ve AAVE, Bitcoin’e en az borçlu olan iki projedir. Bunun nedenli olarak AAVE’nin, BTC’den bağımsız olarak son 27 Haziran rallisini öne sürebiliriz. Aynı zamanda fiyatı, dün, 400 dolar direncini test etti (şu anda 366 dolardan işlem görüyor). COMP’da benzer fiyat hareketleri kaydediyor. AAVE’ninde gerçekleştirdiği 27 Haziran rallisiyle 410 dolar direncini kırarak 520 dolara yükseldi (şu anda 475.41 dolardan işlem görüyor). Tüm bunlarla, iki altcoin’de geçen ay ki performansları göz önüne alındığında, birçok token’de nadiren görülen bir tür bağımsız ralli gücünün altını çiziyor.

Bu arada, Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere hem AAVE hem de Compound, DeFi havuzlarının liderleridir ve AAVE ilk sırada ve COMP üçüncü sırada yer almaktadır. AAVE’nin DeFi pastasında payı %16.83’tür.

Hangi seviyeler kaydedildi?

Teknik kısımda, her iki DeFi altcoin projesi de, kazandıkları ivme bakımından 4 Ağustos’ta (30 günlük SMA) tüm zamanların en düşük seviyelerine ulaştı. AAVE’nin yazım sıralardaki hızı, piyasanın durgun olması nedeniyle düşüş aralıkta kalmaya devam etti. Aksine, COMP, sadece bir günde aynı miktarda büyük bir artış kaydetti. Bu, COMP’un işlem hacmini tetiklediği için, token’i her iki yönde zorlayabilir. Bu konuda, analist Trivedi’ye göre hareketin bir yöne doğru yönelmesi, sadece zaman zaman meselesi ve COMP’un fiyatı, şu anda, 512 dolar yerel zirvesinden 270 dolara doğru geriliyor.

Ek olarak, AAVE’nin azalan işlem hacmi, yüksek işlem hacimleri ve günlük aktif adreslerde iyi bir artışla destekleniyor. Bu durum, AAVE’nin on-chain etkinliğinin gücünü vurgulamaktadır. Ayrıca, AAVE’nin MVRV oranı (30 gün), 20 Mayıs’tan sonraki ilk zirvesini kaydetti. Bu seviye, AAVE yatırımcılarının 5 Ağustos’ta kar ettiğinin bir işaretiydi.

AAVE’de kaydedilen büyük işlemlerin COMP için desteklemeyeceği düşünülse de, durum pozitif yönde ilerledi. COMP’da 5 Ağustos’ta yüksek günlük aktif adreslerle birlikte büyük işlemler gördü. Özellikle, her iki altcoin’de büyük ölçüde aynı rallileri ve benzer fiyat hareketlerini kaydetti. Bunlarla, AAVE ve COMP fiyatlarının iyiye gideceği düşünülse de, analiste göre önümüzdeki günlerde fiyatların yavaşlayabileceği anlamına da gelebilir. Genellikle, bu tür faaliyetler, fiyat düşmeden önce büyük işlemleri ifade eder.

DeFi’ler için iyi zamanlar mı geliyor?

Trivedi’ye durum her ne kadar pozitif olsa da, karamsarlık için bazı sebeplerde bulunuyor. DeFi on-chain verileri pazarın büyümesi iyi görünse de, düzenleyici cephesinden işler o kadar parlak görünmüyor. SEC Başkanı Gary Gensler, DeFi dahil olmak üzere kripto alanındaki eğilimleri incelerken, birkaç çeyrekte bazı alarm zilleri çaldı. Aslında Gensler’in açıklamaları, CFTC’den Dan Berkowitz tarafından yapılan benzer açıklamalardan haftalar sonra geldi. Berkowitz yaptığı bir konuşmada şunları söyledi:

Aracıların olmadığı bir sistem, herkesin kendi başının çaresine baktığı bir pazar yeridir. Alıcının dikkatli olmasına izin verin.

Berkowitz şunları da kaydetti:

….DeFi’nin, düzenlenmiş piyasalarla doğrudan rekabet halinde, düzenlenmemiş bir gölge finans piyasası haline gelmesine izin vermemeliyiz.

Yorum Yap

Yorum Yap