1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. AMD Ryzen 3000 16 Çekirdekli İşlemcinin Özellikleri Çıktı

AMD Ryzen 3000 16 Çekirdekli İşlemcinin Özellikleri Çıktı

amd-ryzen-3000-16-cekirdekli-islemcinin-ozellikleri-cikti-sXZXMzvb

Yaptığı işlemci sızıntılarıyla ünlü TUM_ APISAK, yeni bir tweet’le AMD’nin yeni Ryzen 3000 serili 16 çekirdekli işlemcisinin özelliklerini ortaya çıkardığını sav etti. Ryzen 3000, 7 nm’lik Zen 2 işlemci mikro mimarisine sahip olacak.

Sızdırılan özellikler ortasında 16 çekirdek ve 32 adet iş parçacığı bulunuyor. Verdiği emniyetli bilgilerle tanınmış TUM_APISAK işlemcinin kod ismini bulamadı. Bu sebepten ötürü AdoredTV’nin paylaştığı, AMD’nin 3000 serili işlemci listesinden bir eşleştirme yapıldığı vakit listede direkt olarak bir işlemciyle eşleşmiyor. Tüm bunların yanı sıra işlemcinin hâlâ gelişim sürecinde olduğu da bir gerçek.

TUM_APISAK’ın verdiği bilgilere nazaran işlemcinin 16 çekirdeği ve 32 adet iş parçacığı bulunuyor bu özellikler ve listedeki özellikler örtüşüyor. Bunun yanı sıra tekrar tweet’ten aldığımız bilgilere nazaran işlemci temel frekansı 3,3 GHz’ken azamî turbo frekansı da 4,2 GHz olarak tespit edildi. İşlemcinin şu anda mühendislik numunesi olduğunu düşündüğümüz vakit frekansların değişiklik gösterebileceğini söyleyebiliriz.

Tüm bu özellikleri ve durumları toparladığımız vakit Ryzen’in yeni 16 çekirdekli işlemcisinin Ryzen 9 3800X ya da Ryzen 9 3850X olduğunu söyleyebiliriz. Olağan ki listenin de resmi olmadığını belirtmekte yarar var.

TUM_APISAK, son olarak işlemcinin yakın vakitte bir ekran manzarasını paylaşabileceğini de belirtti. Gelişmeler elimize ulaştıkça sizlere ileteceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap