1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Amatör çizerlerden profesyonellere: En iyi grafik tabletler

Amatör çizerlerden profesyonellere: En iyi grafik tabletler


Grafik tasarım alanındaki profesyonel çalışanlar veya öğrenciler, grafik tabletlerle işlerini daha pratik şekilde yapıyor. Özellikle çizim yoğunluklu çalışmalarda için bu cihazların önemi artıyor. Bu kapsamda sizler için en iyi grafik tabletler listesi hazırladık. Listemizdeki ürünleri çeşitli fiyat aralıklarından seçtik.

Derlememizin yanı sıra grafik tablet alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızda belirttik. Bu sayede daha kolay ve doğru bir seçim yapabilirsiniz.

Grafik tablet alırken dikkat edilmesi gerekenler

Her ürün grubunda olduğu gibi grafik tabletleri de satın alırken göz önüne almanız gereken kriterler var. İlk olarak cihazın tasarımına karar vermelisiniz. Bu kapsamda ihtiyacınıza göre ekranlı ya da ekransız çizim tabletlerine bakmalısınız. Ayrıca ekranlı modellerin fiyatı yüksektir. Bu yüzden başlangıç seviyesindeki kişilerin ve öğrencilerin ekransız tabletlere yönlenmesi daha iyi olabilir.

Tasarım adına dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ölçülerdir. Cihazın boyutunu ve size sunduğu çalışma alanını göz ardı etmemelisiniz. Diğer yandan ekranlı modellerde çözünürlük ve panel gibi noktaları incelemelisiniz. En iyi grafik tabletler listemizde bu kriterlerde dikkat çeken modelleri seçmeye özen gösterdik.

Grafik tabletlerin kendi özelliklerinin yanı sıra kalem yetenekleri de son derece önemlidir. Kolayca ve istediğiniz gibi çizim yapmak için ilk olarak ergonomik bir kaleme ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca kalemin hassasiyeti size kalın ve ince çizgiler yapma imkanı verecektir. Bu yüzden hassaslık değerine dikkat ederek seçim yapmalısınız.

En iyi grafik tabletler

Listemizi hazırlarken farklı fiyat aralıklarından modeller seçtik. Bu ürünler kendi fiyat segmentinde dikkat çekiyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan seçtiğimiz cihazlara geçelim.

1 – Vacom Cintiq 16

Grafik tablet pazarının öne çıkan markalarından Vacom’ın 16 inç ekranlı modeline listemizde yer verdik. FHD çözünürlüklü ekrana sahip cihaz, elinizin eğimine tepki veren Vacom Pro Pen 2 ile öne çıkıyor. Ayrıca modelde 8.192 seviye basınç hassasiyeti ve düşük aktivasyon kuvveti görüyoruz. Ürün, özellikle profesyoneller için dikkat çekici. Uyumluluk tarafına baktığımızda ise cihaz; Windows 7 ve üstü modelleri, MacOS X 10.11 ve üstü Apple bilgisayarları destekliyor.

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

2 – XP Pen Artist 12 Pro

En iyi grafik tabletler listemizin bir diğer üyesi XP Pen Artist 12 Pro. 11.6 inç büyüklüğünde IPS ekrana sahip cihaz, kısayol tuşları ile çizimlerinizi hızlıca yapmanızı sağlıyor. Ayrıca 60 dereceye kadar eğim fonksiyonunu destekliyor. Bu sayede gölgelendirme gibi çalışmalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Diğer yandan basınç hassasiyeti değeri ise 8.192. Tablet; Windows 10, MacOS X 10.10 ve üzeri desteğine sahip.

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

3 – Huion HS610

Derlememizdeki ekransız tabletlerden biri Hunion’un modeli oldu. 6.25 inç çalışma alanına sahip ürün, 12’si programlanabilir, toplam 28 tuşla karşımıza çıkıyor. 8.192 basınç hassasiyetiyle cihaz, kullanıcılara doğal bir çizim deneyimi vaat ediyor. Ayrıca tablet PC uyumunun yanı sıra Android’e de bağlanıyor.

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

4 – Veikk VK1200

Uygun fiyatlı ve ekranlı grafik tablet arayanlar için Veikk’in modeli öne çıkıyor. En iyi grafik tabletler listemizin de ekrana sahip en bütçe dostu modeli VK1200 oldu. 11.6 inç IPS ekranla gelen cihazın çözünürlüğü FHD. Ayrıca tablet 8.192 seviyesinde basınç hassasiyetine sahip. Bu sayede ince ve kalın çizgileri kolayca çalışmanızda oluşturabilirsiniz. Diğer yandan metal kasaya sahip ürün, hem dayanıklılık hem de üst düzey bir hissiyat vaat ediyor.

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

5 – Wacom CTL -672 Medium

Derlememizdeki bir diğer Wacom ürünü CTL-672 Medium. Windows ve Mac uyumlu cihaz, 10.9 x 7.4 x 0.3 boyuta sahip. Ayrıca pilsiz ve basınca duyarlı kalemiyle model, kağıt üstünde çizime yakın bir deneyim vaat ediyor. Diğer yandan uygun fiyatı tabletin dikkat çeken noktaları arasında yer alıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz cihazlara alternatifler de listemizde yer alıyor. Dilerseniz tüm ürünlere ve fiyat bilgilerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Tüm ürünleri buradan görebilirsiniz.

6 – XP Pen G640 Star

7 – Huion Kamwas Pro 12

8 – Wacom Intuos

Yorum Yap

Yorum Yap