1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Altın Fiyatlarında Hareketlilik! Ons Altında Yükseliş mi Bekleniyor Düşüş mü?

Altın Fiyatlarında Hareketlilik! Ons Altında Yükseliş mi Bekleniyor Düşüş mü?

altin-fiyatlarinda-hareketlilik-ons-altinda-yukselis-mi-bekleniyor-dusus-mu-kIyaB2aQ

Altın geçtiğimiz haftayı 1827 düzeyinde kapatmıştı. Ons altın yeni haftaya ise hareketlilikle başladı. ABD’nin seçilmiş lideri Joe Biden’ın teşvik paketi açıklamaları altın fiyatını yükselteceği düşünülüyordu. Bazı analistlere göre paket açıklamaları bol likidite ile ons altını destekleyecek lakin faizlerde mümkün yükselişler ons altını aşağı istikametli baskılamaya devam edebilir.

Ons altın, yazının yazıldığı sırada 1836 dolardan süreç görüyordu. Milliyet’te yer alan habere göre İnfo Yatırım FX tarafından hazırlanan tahlilde şu tabirlere yer verildi:

“Geçtiğimiz haftayı 1827 düzeylerinde kapatan ons altın böylelikle  haftayı yaklaşık olarak yüzde 1.25 kıymet kaybı ile kapattı. Geçtiğimiz hafta piyasalar ABD’nin seçilmiş lideri Joe Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketiyle ilgili ayrıntıları açıklaması ve Fed Lideri Jerome Powell’ın varlık alım programının tıpkı düzeyde devam edeceğini  duyurması bahislerini takip etmiş ve bu gelişmeler altın fiyatlarını  desteklemişti.”

İnfo Yatırım FX ayrıyeten üstte bahsedilen gelişmelerle birlikte altının 1863 seviyesini test ettiğini, lakin haftanın son günlerinde doların kıymet kazanımı ve ABD hazine tahvil faizlerindeki yükselişin ons altında aşağı istikametli harekete neden olduğunu açıkladı. Yapılan tahlile göre yukarı istikametli toparlanma sırasıyla 1856.20 dolar, 1875.84 dolar ve 1900.56 dolar düzeyleri direnç olabilir. Aşağı taraflı kırılmalarda ise takviye düzeyleri şunlar olabilir: 1816.90 dolar, 1800.95 dolar ve 1775.80 dolar.

Ahlatxı Yatırım tahlilinde ise şu tabirlere yer verildi:

“Bugün ABD piyasaları Martin Luther King günü nedeniyle tatilken gün genelinde sakin bir bilgi akışı bizi bekliyor. Teknik olarak incelediğimizde, ons altının 1830 dolar düzeyinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Ons altında üst istikametli hareketler görmemiz durumunda sırası ile 1850, 1860 ve 1872 düzeyleri takip edilmesi gereken kıymetli direnç düzeyleridir.”

Ahlatcı Yatırım dayanak düzeylerini ise şu halde belirledi: “Aşağı istikametli hareketlerin devam etmesi durumunda ise 1820, 1815 ve 1807 takviye düzeyleri kısa vadede takip edilebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap