1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Altın, Bitcoin, Hisse Senetleri: Hangisi Daha İyi Yatırım?

Altın, Bitcoin, Hisse Senetleri: Hangisi Daha İyi Yatırım?


Piyasayla ilgili son bilgilere nazaran Bitcoin’in 10 yıllık ROI’si (Yatırım Getirisi) %+457,703’e ulaştı. Bitcoin, altın, gümüş ve klasik vakte nazaran test edilmiş pay senetleri üzere varlıklara kıyasla genç ve süratle büyüyen bir varlıktır. Lakin yeniden de daha yüksek bir yatırım getirisi ile onları büyük ölçüde geride bırakmayı başarıyor. İşte nedeni…

Altın ile başka finansal varlıkların vade karşılaştırması

CME üzere pazarlarda 50 yıldan uzun müddettir ticareti yapılabilen bir varlık olan altınla karşılaştırıldığında, Bitcoin’in ticaret geçmişi yalnızca 10 yıllık. Bu gerçek, Bitcoin’i değişken, riskli ve bazen kârlıdan daha fazla olan son derece “amatör” bir varlık haline getiriyor.

Son 10 yılda altının yatırım getirisi yüzde 0 civarında olmuştur. 10 yıl evvel altına yatırdığınız ve bugün çekilmeye karar verdiğiniz dolarların artık enflasyon nedeniyle daha düşük bir satın alma gücü olduğu için bu çok büyük bir yatırım fırsatı üzere görünmüyor. Lakin bu, altını makus bir yatırım varlığı yapar mı? Altın’ın Bitcoin üzere yalnızca 10 yaşında olduğunu düşünelim ve grafiğe bir göz atalım.

Kaynak: TradingView

Gördüğünüz üzere, altının piyasa tarihinin başlangıcındaki yatırım getirisi, varlık olgunlaşmamışlık nedeniyle daha oynak olduğu için %2.000’den fazla büyümeye ulaştı. Tıpkı şey Bitcoin için de geçerli. Bitcoin’in olgunlaşmamışlığı, küçük boyutu ve alımlı temel özellikleri nedeniyle bize şahane bir pazar performansı gösteriyor.

Bitcoin’e karşı pay senetleri

Bitcoin’in ana rakibi, özel ve kurumsal yatırımcılar ortasında hala daha tanınan olan pay senetleridir. TradingView datalarına nazaran, S&P500 endeksi 10 yılda yüzde 272’lik bir yatırım getirisi göstererek 2011’de pay senetlerine yatırım yapmaya karar veren birinin ortalama yıllık getirisinin yüzde 27’sini oluşturuyor.

Finansal uzmanlar, yüksek riskler ve oynaklık nedeniyle Bitcoin’i bir yatırım fırsatı olarak tavsiye etmiyorlardı. Fakat son haberlere nazaran kurumsal yatırımcılardan büyük ölçüde fon girişi olacağı kaçınılmaz görünüyor. Bu tıp eğilimler, Bitcoin’i uzun vadede daha olgun ve daha az değişken bir varlık haline getirecektir.

Altın’daki düşüşün altında ne yatıyor?

Kanada bankası TD Securities’in emtia analistleri, taktik altın açık ticaretinde kar elde ettiklerini açıkladı. Banka, bedelli metalin ons başına 1.750 dolardan takviyesi kırmasını beklediği için ons başına 1.730 doları hedefliyordu. Pazar gecesi analistler, açık durumu ons başına 1.707 dolardan kapattıklarını söylediler. Aldıkları konuma ait su açıklamayı yaptılar:

Altının mikro yapısındaki güvenlik açıkları, bedelli metallerde daha derin geri çekilmeler için çıtanın çok ince olduğunu tez etmemize yardımcı oldu. Buna karşılık, Fed’in enflasyona ve istihdama ikili odaklanması istihdam bilgilerine daha fazla dikkat çekmesi ve global piyasaların yavaşlama saatini ölçmeye ve Fed’in birinci artırımı için bir zamanlayıcı belirlemeye çalışmasıyla birlikte, güçlü istihdam bilgileri değerli tasfiyeleri hızlandırdı. Buna karşılık, altın fiyatları 2019’dan bu yana boğa piyasasını belirleyen trend çizgisinin altına düştü, değerli duraklamaları körükledi ve altın fiyatlarını eritti.

Beklenenden daha uygun gelen istihdam bilgileri, Pazar günü altın fiyatlarında düşüşü tetikledi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Cuma günü, ABD Çalışma Bakanlığı, Temmuz ayında 943.000 iş yaratıldığını ve 870.000 kişilik konsensüs beklentilerini basitçe aştığını söyledi. Tıpkı vakitte, işsizlik oranı Haziran’da %5,9 iken Temmuz’da %5,4’e düştü. Temmuz ayında fiyatlar de beklenenden fazla yükseldi. Banka iki hafta evvel açık durumunu açıkladı ve bu durumu Ağustos ayında tutması bekleniyor. Altın fiyatı Asya seansının erken saatlerinde düştü ve ons başına 1.677.90 dolar ile yeni yılın en düşük düzeyine geriledi. Altın fiyatları seans tabanlarından değerli ölçüde hareket etse de, hala değerli bir baskı altında.

Yorum Yap

Yorum Yap