1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Alt tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) nasıl yapılır?

Alt tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) nasıl yapılır?

featured

Windows, Mac ya da mobil cihaz fark etmeksizin alt tire ( _ ) ve orta çizgi (-) gibi çeşitli sembolleri yazılarımızda sık sık kullanıyoruz. Ancak bazı semboller, klavyemizde kendine doğrudan bir yer bulamıyor. Alandan tasarruf etmek isteyen üreticiler, sembolleri doğrudan koymak yerine çeşitli kombinasyonlara gizlemiş durumda. Peki alt tire nasıl yapılır?

Alt Tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Bu sembolleri elde etmek isteyen kullanıcıların, ilk olarak çalışan Türkçe klavyeye sahip olması gerekiyor. Ardından Orta çizgi ( ) yapmak isteyen kullanıcıların, klavyenin üst kısmında bulunan, ( – ) tuşuna basması yeterlidir. Ancak alt tire nasıl yapılır kısmına geldiğimiz zaman işin içine tuş kombinasyonu giriyor.

Alt tire nasıl yapılır ?

Bu sembolü elde etmek isteyen kullanıcılar, önce shift ve sonrasında orta çizgi (-) tuşuna basarak, alt tire ( _ ) yapabilirler. Ekran klavyesi kullanan kullanıcıların, bu kombinasyonu üst + orta çizgi (-) şeklinde yapması gerekmektedir. Ancak bilgisayarda bu sembolleri elde etmenin tek yolu klavye değil. Windows kullanıcıları için üçüncü bir alternatif daha var.

Üçüncü yöntem için yapmanız gereken şey arama çubuğuna “karakter işlem” yazmak. Karşınıza çıkan programı çalıştırmanızın ardından, açılan pencerede sadece Alt Tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) değil, ihtiyacınız olabilecek tüm semboller karşınızda olacak.

Alt tire nasıl yapılır sorusuna yazımızda cevap bulamadıysanız, sorun bilgisayarınızın dilinden kaynaklanıyor olabilir. Bunun için uygulamanız gereken adımlar, Ayarlar > Zaman ve Dil > Dil ve Klavye Seçeneklerini Düzenle >Türkçe şeklindedir. Ya da direkt ayarlar içindeki arama çubuğundan dil seçeneklerine gidebilirsiniz. Windows 10 yerine daha eski bir sürüm kullanan kişilerin  Başlat > Denetim Masası > Saat, Dil ve Bölge > Klavyeleri veya Diğer Giriş Yöntemlerini Değiştir yolunu izlemesi gerekir.

Mobil cihazlarda nasıl yapılır?

Mobilde de ihtiyacımız olan Alt Tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) Android cihazlarda klavyenin sol alt kısmında bulunan “?123” tuşunda çıkan menüden yapılır (Gboard). Bu menü, çeşitli üreticilerin yazılımlarına göre farklılık gösterebilir. iOS cihazlara geldiğimizde de benzer bir yöntem karşımıza çıkıyor. Yine klavyenin sol alt kısmında bulunan “123” menüsü, tire ve alt tire yapabilmemizi sağlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap