1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Akıllı telefonunuzu korumanın 10 basit yolu. Nasıl Yapılır!

Akıllı telefonunuzu korumanın 10 basit yolu. Nasıl Yapılır!

akilli-telefonunuzu-korumanin-10-basit-yolu-nasil-yapilir-5Ly7u5zE

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzu zararlı yazılımlardan ve zararlı uygulamalardan korumanızın birçok yolu olduğunu biliyor musunuz? İşte 10 basit yolu!

Android işletim sisteminin gelişimini neredeyse hepimiz geçmişten bugüne kadar takip ediyoruz. Gelişiminin yanında ciddi de bir kitlesi var. Her ne kadar bazı uygulamalar Android işletim sistemine geç geliyor olsa da bu süre geçmişe göre azaldı. Geçmişte 6-7 ay kadar beklenen süre şimdi neredeyse 3-4 hafta. Hatta kaliteli birçok uygulama önce Android işletim sistemini kullanan kullanıcılara sunulur oldu. İşte bu, büyük bir gelişimin nedeni.

Android işletim sisteminin açıkları yok mu? Tabii ki var. Örneğin güncelleme alma problemi yıllardır devam ediyor. Fakat bu konuda da kendini geliştirdiğini söylememiz gerekli. Güncellemelerin tam anlamıyla yapılmaması ya da mevcut telefonlarınıza gelmemesi risk oluşturan bir durum. Şimdi bu riskleri ele alacağız. Android cihaz güvenliği nasıl sağlanır detaylı bir şekilde 10 basit madde ile bunu inceleyelim.

Android Telefonunuzu Korumanın Yolları!

1. Android Cihaz Güvenliği Android’inizi Öncelikle Tanıyın.

Yıllardır Android kullanıcısı olabilirsiniz, ancak kullandığınız işletim sisteminin güvenlik ve gizlilik ayarlarını gerçekten ne kadar iyi biliyorsunuz? Oturup işletim sisteminizi yeniden tanımanın (henüz yapmadıysanız) veya biraz araştırma yaparak yerleşik özellikleriyle kendinizi yeniden tanımanın zamanı geldi. Öncellikle kontrol etmek isteyeceğiniz ya da etmeniz gereken özellikler, akıllı kilit, cihaz koruması, cihazımı bul, uygulamaları doğrula, uygulama izinleri, şifreleme ve hakkında gibi kısımlara mutlaka göz atın.

2. Gizlilik ve Güvenlik Denetimi.

Artık işletim sistemi sürümünüzün sunduğu güvenlik ve gizlilik özelliklerine aşina olduğunuza göre, temel bilgilerden başlayarak akıllı telefonunuzun istediğiniz kadar güvenli olduğundan emin olmak için hızlı bir denetim yapabilirsiniz.

Telefonunuzu kilitlemek için bir PIN veya desen şifreniz var mı? Yoksa hemen bir pin veya desen şifre oluşturun. Ayrıca Google hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulama etkin değilse hemen etkinleştirin. Unutmayın, iki faktörlü kimlik doğrulamanızın yedek kodlarını her zaman saklayın.

Denetimde size yardımcı olması için Google’ın çevrimiçi Güvenlik Kontrolü aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca, artık kullanmadığınız uygulamaları bulursanız bunları kaldırın.

3. Denetimden 12 Ay Sonra Bir Takvim Hatırlatıcısı Ayarlayın.

Önümüzdeki yıl telefon değiştirmezseniz, 12 ay sonra yeniden denetim yaptığınızdan emin olun. Ancak bu, denetimler arasında telefonunuzun ayarlarını yok saymak anlamına gelmiyor. Akıllı telefonunuzun güvenliğini ve gizliliğini düzenli olarak kontrol etmek, yalnızca sorunsuz çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda her şeyin güncel ve düzenli olmasını da sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap