1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. ABD ve Rusya, Kripto Kara Para Aklama Konusunda Lider

ABD ve Rusya, Kripto Kara Para Aklama Konusunda Lider

abd-ve-rusya-kripto-kara-para-aklama-konusunda-lider-EsTyZEp2

Yakın tarihli bir Chainalysis raporunda sağlanan datalara nazaran, 2020’de aklanan kripto para ünitelerinin toplam hacmi kelam konusu olduğunda Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya başı çekiyor.

Belli bir kabahat çeşidi açısından Rusya, darknet piyasalarıyla ilişkili yasadışı fonlarda mutlak başkandır. Chainalysis, bunu Rus siber hatalılar tarafından yaygın olarak kullanılan makûs şöhretli Hydra pazarına bağlamaktadır. ABD, dark web kategorisinde ikinci sırada yer alıyor, lakin dolandırıcılar tarafından aklanan kripto para ünitelerinde büyük bir liderliğe sahip.

Bu ortada Çin, Chainalysis’in siber hatalıların Kuzey Kore’nin Lazarus Kümesinin bir kesimi olmasıyla açıklanabileceğine inandığı fidye yazılımında başı çekiyor:

“Yakın tarihli bir Adalet Bakanlığı şikayeti, kümenin borsalardan çaldığı kripto para ünitesini aklamak için Lazarus Kümesi görevlileriyle birlikte çalışan iki Çin vatandaşını tespit etti.”

Sıkı Sıkıya Bağlı Bir İş

Geçen yıl aklanan tüm kripto para fonlarının yüzde 55’i yalnızca 270 adrese bağlıydı. Bu, 1,3 milyar dolarlık haksız kazanılmış fonu temsil ediyor. Bazı para yatırma adresleri tarafından alınan kripto paraların bedeli neredeyse 80 milyon dolara ulaşabilir.

Blok zinciri dedektörü, hatalıların haksız çıkarlarını nakde çevirmek için küçük bir tezgah üstü broker kümesine güvendiklerini söylüyor:

“Yasa dışı kripto para ünitesi alan mevduat adreslerinin artan yoğunluğunun, siber hatalıların küçük bir OTC brokeri kümesine ve kara para aklama konusunda uzmanlaşmış öteki iç içe geçmiş hizmetlere artan bağımlılığını yansıttığına inanıyoruz.”

Darknet’ten gelen kripto paralar, üstte belirtilen para yatırma adreslerinin yardımıyla aklanan tüm kripto paraların birçoklarını oluşturur.

Yorum Yap

Yorum Yap