1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. 5 Yıllık Geliştirmeden Sonra Çin’in Merkez Bankası Dijital Para Birimi Hazır

5 Yıllık Geliştirmeden Sonra Çin’in Merkez Bankası Dijital Para Birimi Hazır


Çin Merkez Bankası Dijital Para Ünitesi CBDC

Çin Halk Bankası (PBOC) Ödeme ve Mutabakat Anabilim Kolu Lider Yardımcısı Mu Changchun, CBDC prototipinin belirlendiğini ve PBOC Dijital Para Araştırma Kümesi’nin para ünitesi için blok zincir mimarisini büsbütün benimsediğini belirtti. Çin‘in CBDC’si büsbütün saf bir blok zinciri mimarisine dayanmayacak. Bu, para ünitesinin perakende kullanım için gereken kapasiteye ulaşmasına müsaade vermeyecektir.

Changchun’a nazaran, para ünitesi 2014’ten beri araştırma ve geliştirme kademesindeydi. Cumartesi günkü toplantıda, “Halk Bankası dijital para ünitesinin artık hazır olduğu söylenebilir” dedi.

CBDC, Changchun’a nazaran iki etaplı bir operasyonel yapı kullanacaktır:

“Çin Halk Bankası üst düzey ve ticari bankalar ikinci düzeydir. Bu ikili dağıtım sistemi, ulusal kurallarımız için uygundur. Ticari bankaların coşkusunu harekete geçirmek ve dijital para ünitesinin kabulünü meselesiz bir formda düzgünleştirmek için mevcut kaynakları kullanabilir.”

Çin’in karmaşık iktisadı, geniş toprakları ve geniş nüfusu nedeniyle iki kademeli bir sistem tercih edilmektedir. Changchun, “Erişilebilirliği geliştirme ve kullanma istekliliğini arttırma perspektifinden bakıldığında, bu zorlukla başa çıkmak için iki kademeli bir operasyonel çerçeve benimsenmelidir.” dedi. Ayrıyeten PBOC ile ortak olacak ticari işletmelerin para ünitesini dağıtması için kaynakları, yetenekleri ve inovasyon kabiliyetlerini memnuniyetle karşıladı. Son olarak, bu sistem risk konsantrasyonunun ve finansal rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Birebir toplantıda, China UnionPay Lideri Shaofu Jun, Çin’in CBDC’nin gayelerine ulaşmasının güç olacağını söyledi. Bir CBDC hudut ötesi süreçler, uzun gecikme mühletleri ve eski verimsizliklerle ilgili sıkıntıları çözebilirken, ülkelerdeki net operasyonel süreçlerin eksikliği ve detaylı bir düzenleyici çerçevenin üstesinden gelinmesi sıkıntı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap